Pentagonul investeşte milioane de dolari în universităţi germane pentru proiecte de cercetare
0Deşi celor mai multe le este permis să efectueze doar cercetări non-militare, unele dintre ele au primit sponsorizări de la Departamentul american al Apărării pentru proiecte cu scopuri duble: atât comerciale, cât şi militare. Aceste proiecte includ de la explozibili, la sisteme radar, potrivit Der Spiegel.
Universităţile germane şi instituţiile de cercetare au primit 21,7 milioane de dolari în burse de la Pentagon, din 2008 încoace, potrivit calculelor publicaţiei germane Der Spiegel, care a analizat informaţiile legate de bugetul SUA. Potrivit sursei citate, au fost înregistrate 260 astfel de transferuri, unele univeristăţi primind în mod repetat finanţare de la Armata americană. Susţinerea este în special pentru discipline tehnice şi ştiinţifice.
Universitatea Ludwig Mximilians (LMU) din Munchen este cea care a primit cea mai mare sumă – aproximativ 3,7 milioane de dolari – de la Departamentul Apărării, din 2008 până în prezent, prin 23 de transferuri individuale. În plus, se parea că universitatea bavareză a primit cea mai mare bursă singulară – 1,72 milioane de dolari pentru finanţarea unui proiect legat de substanţe chimice şi posibili înlocuitori pentru un explozibil numit RDX, folosit foarte des în armată.
Printre instituţiile de învăţământ finanţate se numără şiUniversitatea Tehnică Darnstadt şi RWTH Aachen, care a primit peste 1 milion de dolari din 2008 încoace.
Publicaţia scoate în vedere o contradicţie cu autorităţile de reglementare în educaţie, spunând că universităţile ar trebui să aibă scopuri pacifiste şi să-şi îndeplinească responsabilitatea pentru o dezvoltare sustenabilă, pe care unii o interpretează ca o obligaţie clară de a respinge finanţarea militară.
O clauză care menţionează acest lucru a fost introdusă într-un land german, Renania de Nord-Westfalia (NRW) şi rămâne implementată, în ciuda discuţiilor de a o elimina. Totuşi, informaţiile analizate de Der Spiegel sugerează că trei universităţi din acest land au fost finanţate de Pentagon, începând cu anul 2014: Universitatea RWTH Aaachen, Ruhr University Bochun şi Universitatea Paderborn.
Referitor la aceste date, Universitatea RWTH Aachen, şi-a exprimat angajamentul unor cercetări paşnice şi a negat că a efectuat cercetări în domeniul armamentului, precizând că scopul său este „să reprezinte fundamentul academic pentru soluţii sustenabile care să răspundă provocărilor de azi şi de mâine“.
După cum concluzionează Der Spiegel, problema este că mare parte din cercetări pot fi folosite atât pentru scopuri militare, cât şi civile, abordând teme de la tehnologia de comunicaţii la roboţi şi software, aşa că acceptarea finanţării din partea Departamentului de Apărare al SUA este o situaţie pe muchie de cuţit.
În descrierile mai multor proiecte, Armata americană notează că este interesată de cercetări de bază, care „sunt legate de îmbunătăţirea programelor armatei sau a operaţiunilor sau care au un astfel de potenţial“. Alte documente scot în evidenţă obiectivul de „a menţine superioritatea tehnologică în domeniile ştiinţifice relevante nevoilor Air Force“, precum şi scopul de a prevenit „surprize tehnologice pentru naţiunea noastră (SUA)“.
Şi institute neuniversitare de cercetare s-au numărat printre cele care au primit finanţări de la SUA pentru proiectele duble (n.r. care pot fi folosite atât în scop militar, cât şi civil). Cele mai generoase burse au ajuns la Max Planck Society, Centrul Aerospaţial German şi Institutul Alfred Wegener pentru Cercetare Polară şi Marină din Bremerhaven.