De la lectorul în fustă, la polițistul în rochie. Fenomenul bărbaților îmbrăcați în femei, explicat de un psiholog ANALIZĂ

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Bucur Cezar Mihail. Așa se numește în buletin…Mihaela. Vorbim despre un transgender angajat al Poliției Locale București care adoră hainele de damă, sandalele cu toc și unghiile vopsite în negru. Le iubește atât de mult încât se îmbracă în fuste mini și rochițe chiar și la birou. Să fie oare povestea lectorului Andrei Nae un exemplu de asumare pe care încep să-l urmeze și alte persoane LGBT? Psihologul Radu Leca este de părere că asistăm la un curent adoptat în întreaga lume, dar care se situează total împotriva credințelor și principiilor românești. „Structura genetică a poporului nostru va respinge multă vreme de acum încolo această ideologie”. 

polițist transgender
Bucur Cezar Mihail se lovește de comportamente discriminatorii. Sursa: Facebook

Bucur Cezar Mihail, responsabil cu pregătirea polițiștilor locali din București, se află în mijlocul unui scandal de proporții. La fel și instituția pe care o reprezintă. Pe pagina de Facebook a fostului jurnalist Robert Turcescu au apărut, recent, mai multe fotografii în care polițistul este îmbrăcat în femeie.

Faceți cunoștință cu polițistul local Bucur Cezar Mihail, absolvent al Academiei de Poliție, actual angajat al Direcției Generale de Poliție Locală și Control a Municipiului București ( DGPLCMB ), responsabil cu pregătirea polițiștilor locali”, descrie Turcescu imaginile postate. „Omul s-a declarat femeie și tratează orice încercare a șefilor de a-i spune că încalcă regulamentul interior prin afișarea unor astfel de ținute în timpul orelor de muncă, drept discriminare”, mai notează jurnalistul.

De altfel, declarația lui de avere de pe site-ul instituției începe cu „SubsemnatA  Bucur Cezar Mihail…”, continuă explicațiile Robert Turcescu. 

Mesajul acestuia, însoțit de mai multe fotografii, a fost scânteia care avea să aprindă incendiul în Poliția Locală, căci postarea s-a viralizat instant, iar comentariile au început să curgă gârlă. 

„Lumea trece printr-o schimbare radicală. Schimbare politică, socială și, evident, de ideologie. Am observat-o din plin chiar în deschiderea Jocurilor Olimpice de anul acesta din Franța. Vorbim despre un curent mondial, o tendință la care încearcă să se alinieze parcă întreaga lume. Se vorbește peste tot despre drepturile LGBT, despre egalitate, diversitate și incluziune”, explică fenomenul psihologul Radu Leca. „România încearcă și ea să țină pasul, însă o face timid pentru că poporul român, noi, ca nație, ne situăm de cealaltă parte a baricadei”. 

polițist în fustă
Polițistul în fustă, luat la ochi de șefii din Poliție

Însă, consideră specialistul, deși rezistența opiniei publice de la noi este una foarte puternică, vor mai exista și alte persoane din diferite structuri care vor imita gestul lectorului Andrei Nae. Polițistul local Bucur Cezar Mihail, de pildă. Este doar o chestiune de timp „După modelul profesorului de la Universitatea din București, care a venit îmbrăcat în fustă, bluziță și pălărie, vor mai apărea în interiorul structurilor funcționale de decizie și alții care să facă același gest: avocati, sociologi, psihologi, medici, polițiști”.

Interesant este că povestea polițistului în rochie și pantofi cu toc vine la scurt timp după scandalul în care a fost implicat lectorul Andrei Nae. Este motivul pentru care psihologul Radu Leca bănuiește că la mijloc s-ar ascunde, de fapt, altceva. „Aceste persoane nu se pun deloc într-o poziție confortabilă. Dimpotrivă. Au stârnit în jurul lor o furtună de „hate”. Și nimeni nu și-ar dori să se afle în mijlocul unui astfel de oprobiu. Deci, care este explicația? Eu cred că cineva i-a convins să se afișeze în acest fel, au fost rugați să facă acest lucru. Nu ei, ci altcineva are o logică a acestor evenimente. Ce au făcut oamenii aceștia, nu au făcut de capul lor. Nu aveau cum să gândească singuri așa ceva”, consideră psihologul. 

politist in rochie
Polițistul vine la birou îmbrăcat în haine de damă. Sursa: Facebook

„Nimeni nu poate duce o așa umilință în spate”

Aceste persoane care aleg să se expună într-un mod atât de direct ajung, în cele din urmă, niște victime, mai spune Radu Leca. „În momentul în care primești zece mii de mesaje negative, telefonul tău se blochează. În momentul în care oamenii trec pe lângă tine și râd,  te arată cu degetul, nu mai poți ieși nicăieri și ești înjurat, batjocorit, umilit…nimeni nu poate să ducă așa ceva în spate”.

Psihologul consideră că încercarea de a ne alinia tendinței se lovește și se va lovi în continuare de refuzul categoric al societății de a accepta faptul că printre noi există și oameni care simt și gândesc altfel. „Noi avem o structură genetică care, sub nicio formă, niciodată, nu va accepta ideea că pot exista și oameni care simt cu totul și cu totul altfel. Se numește structura transgenerațională, care vine de la părinți, bunici, străbunici și stră-străbunici. Preluăm din ADN-ul fostelor generații, preluăm o moștenire pe care o ducem mai departe”. 

politist in rochie
Agentul de la Locală, pe tocuri și cu unghiile vopsite în negru. Sursa foto: Facebook

Psihologul Radu Leca este de părere că această rezistență a poporului român la schimbare se va diminua încetul cu încetul în timp, nu de azi pe mâine. Deși, mai spune el „trebuie să înțelegem că există printre noi persoane care nu sunt heterosexuale și noi trebuie să nu-i privim nici cu răutate și nici cu condescendență. Trebuie să-i acceptăm așa cum sunt”. 

Polițistul își acuză superiorii de discriminare: „Te execut, te dau afară!”

Într-o intervenție la un post de televiziune polițistul a povestit în detaliu la ce șicane este supus de șefii din poliție. „Există atât acte de discriminare, cât şi acte de antisemitism. Conducerea instituţiei mi-a spus în nenumărate rânduri să nu mai port kipa (scufia tradiţională cu care evreii îşi acoperă creştetul capului – n.red.), am avut perciuni evreieşi conform Leviticului şi Torei pe care m-a pus directorul general adjunct să îi tund pentru că sunt mizerii. Şeful serviciului de comunicare al Poliţiei Locale care purta coadă mi-a spus de ziua mea de naştere: „Evreule, câţi evrei încap într-o maşină?” I-am spus: „Conform certificatului de înmatriculare”. Mi-a spus: „Greşit, evreule! 55 de evrei: 5 în maşină şi 50 în scrumiera maşinii”.

Mihail a mărturisit că fotografiile care fac acum înconjurul internetului sunt făcut în urmă cu trei ani. „Acele poze, pentru că de aici a plecat această dorinţă a mea să îmi fac dreptate, sunt făcute acum 3 ani, într-un birou al unui director, care stătea cu şeful serviciului logistic şi unde venea şi acest director Horia Scarlat care m-a lovit în sediul instituţiei, în acest an. Există o plângere penală depusă la Parchet, la care este ataşată înregistrarea în care se vede cum  mă loveşte după ce mă ameninţă cu pumnul şi spune în faţa martorilor: „Dacă nu eram cu poliţia, te uscam cu bătaia. Ulterior, când am vrut să-mi fac dreptate şi l-am întrebat de ce procedează astfel, unul dintre colegi mi-a zis: „Vezi că te şi bate”. M-am dus spre maşină când pleca şi mi-a spus: „Te execut, te dau afară”. În aceeaşi zi, mi-a spus: „Nesimţitule”, pentru că eu purtam unghiile făcute”, a povestit polițistul la România Tv. 

Societate

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite