Alarma cu bomba in Palatul de Justitie Oradea

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cladirea Palatului Justitiei din Oradea a fost evacuata ieri, in jurul orei 8,00, dupa ce un telefon anonim a anuntat ca la parterul institutiei a fost plasata o bomba. Individul a sunat prima data la

Cladirea Palatului Justitiei din Oradea a fost evacuata ieri, in jurul orei 8,00, dupa ce un telefon anonim a anuntat ca la parterul institutiei a fost plasata o bomba. Individul a sunat prima data la ora 7,45, pe numarul ofiterului de serviciu de la cabinetul sefului IPJ Bihor, dupa care, la ora 7,55, a sunat-o pe grefiera-sefa a Curtii de Apel Oradea. "La ora 8 fara 5, a sunat un barbat cu o voce grava, care mi-a zis sa bagam bine la cap ca la ora 9 si jumatate sarim in aer. Atat a zis", explica prim-grefiera Cornelia Precup. Dana Cigan, vicepresedinta Curtii de Apel, a luat imediat legatura cu SRI si Inspectoratul judetean de Politie Bihor, care au trimis la fata locului echipe mixte de pirotehnisti si politisti insotiti de cainele de serviciu. Cladirea, in care functioneaza Judecatoria, Tribunalul, Curtea de Apel, Parchetul Curtii de Apel si arhivele respectivelor institutii, a fost evacuata, pana la ora 9,00, iar cele peste 200 de persoane, justitiabili, procurori, judecatori, avocati si grefieri, au asteptat in strada rezultatele verificarii. Dupa cercetarea minutioasa a incaperilor, politistii au exclus existenta vreunei bombe. La ora 9,40, angajatii au fost lasati sa intre, iar activitatea a fost reluata. Cercetarile continua. Politistii spun ca pe rolul nici uneia dintre instante nu se afla vreun dosar important, care sa faca obiectul vreunei intimidari, iar numarul de la care a sunat anonimul nu a fost descoperit, pentru ca individul nu a sunat pe numarul de serviciu (955), ci pe numarul direct al comandantului.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite