VIDEO Un australian a marcat la naţională 3 goluri în 5 minute. Acum 11 ani punctase de 13 ori într-un meci

0
Archie Thompson e omul recordurilor inedite

Australianul Thompson n-are faima lui Messi sau Ronaldo, dar a stabilit recorduri greu de egalat chiar şi de aceştia.

Acum 11 ani, Archie Thompson, legitimat la Melboune Victory, a marcat de 13 ori în cea mai categorică victorie consemnată vreodată într-un meci interţări, Australia - Samoa Americană 31-0. După isprava din 2001, Thompson a intrat într-un con de umbră, din care a ieşit în acest weekend, când şi-a trecut numele în dreptul altei performanţe. Atacantul a marcat de trei ori în cinci minute, în partida Australia - Guam 9-0, punctând în minutele 60, 63 şi 65. În total, Thaomposn are 28 de goluri la naţională, în 42 de meciuri.

AUSTRALIA- SAMOA 31-0

AUSTRALIA - GUAM 9-0