Tragedie în raliul Dakar: A murit portughezul Paulo Goncalves! Detalii despre cum a fost găsit

0
Paulo Goncalves a avut patru clasări în Top 10 la raliul Dakar, de-a lungul anilor

Un eveniment de mare anvergură, raliul Dakar e o competiţie extrem de periculoasă şi, periodic, unii dintre participanţi suferă accidente fatale pe traseu.

Raliul Dakar e găzduit, în premieră, de Arabia Saudită, după un deceniu în care traseul a fost mutat în America de Sud din motive de securitate. Din păcate, şi în noile condiţii, cursa rămâne una extrem de periculoasă!

În etapa a 7-a, de la Riad la Wadi Al-Dawasi, portughezul Paulo Goncalves (40 de ani) a suferit un accident fatal, după cum a anunţat BBC. Tragedia s-a petrecut la kilometrul 276 şi, chiar dacă un elicopter a ajuns la Goncalves în doar opt minute după ce organizatorii au cerut intervenţia echipei medicale, motociclistul de la „Hero Motorsports Team Rally“ n-a mai putut fi salvat, decesul fiind pronunţat la spitalul Layla.

Goncalves se află la a 13-a participare la raliul Dakar, competiţie la care s-a clasat pe locul 2 în 2015. Acum, când a pornit pe drum în etapa a 7-a, portughezul ocupa poziţia a 46-a în clasament.

Raliul Dakar include 12 etape, iar la ediţia din acest an participă şi fostul pilot de Formula 1, Fernando Alonso.