Nadal, devastator în finala de la French Open: Rafa l-a distrus pe Djokovici

0
Rafael Nadal, regele zgurii

Cel mai des întâlnit meci din istoria tenisului masculin, cel dintre Novak Djokovici (1 ATP) şi Rafael Nadal (2 ATP) şi-a consumat, duminică, episodul cu numărul 56 la Roland Garros.

Novak Djokovici e liderul mondial şi sportivul cu sezonul cel mai bun din circuitul masculin în 2020, însă inclusiv el e neputincios, atunci când dă de Rafael Nadal pe covorul roşu de la Roland Garros. Iar explicaţia e simplă: Nadal e, pe bună dreptate, considerat regele zgurii, de neînvins, deocamdată, pe această suprafaţă.

Duminică, în ultimul act de la French Open 2020, Rafa a atins victoria cu numărul 100 la acest turneu! Un bilanţ magnific, mai ales dacă ne gândim că, de-a lungul istoriei tenisului, doar alţi patru jucători se pot lăuda cu suta de victorii sau mai multe la un Grand Slam:

*Navratilova - 120 victorii la Wimbledon

*Serena Williams - 106 victorii la US Open

*Federer - 102 victorii la Australian Open şi 101 victorii la Wimbledon

*Chris Evert - 101 victorii la US Open

Revenind la Nadal, spaniolul de 34 de ani a transformat finala de duminică, în faţa lui Djokovici, într-o demonstraţie splendidă de forţă!

Primul set a fost, pur şi simplu, teribil: 6-0 pentru Nadal, în doar 46 de minute! Abia în primul game din setul doi, Nole a punctat şi el pe tabelă, făcându-şi serviciu - a salvat trei mingi de break! - pentru a anunţa că există şi el pe teren.

Oricum, şi după acest game chinuit, luat de Djokovici, Nadal şi-a continuat „bombardamentul“: s-a dus la 5-1, după care a luat şi setul doi, scor 6-2.

Al treilea set a fost, într-adevăr, mai strâns, dar tot Nadal s-a impus cu 7-5 şi a devenit campion la French Open pentru a 13-a oară în carieră.

Nadal

Odată cu victoria de la Paris, Nadal l-a egalat pe Roger Federer (4 ATP), în clasamentul all-time al turneelor majore. Iată cum arată ierarhia, în acest moment:

9. Perry, Roswell, Connors, Lendl, Agassi - 8

9 finale de Grand Slam au disputat Nadal şi Djokovici, de-a lungul istoriei. După victoria de astăzi, spaniolul conduce cu 5-4.   6 titluri de Grand Slam a cucerit Rafael Nadal după împlinirea vârstei de 30 de ani. Niciun alt jucător n-a reuşit până acum aşa ceva.   18 victorii în 25 de meciuri pe zgură a înregistrat Rafael Nadal în faţa lui Novak Djokovici. Sârbul nu l-a mai bătut pe Rafa pe zgură din 2016.   1,6 milioane de euro va primi Rafael Nadal pentru victoria de la French Open 2020. Djokovici va încasa 800.000 de euro