El Clasico, audienţă incredibilă: Câţi oameni s-au uitat, duminică, la Real Madrid – Barcelona

0

Partida care a schimbat liderul din La Liga a avut o audienţă remarcabilă la nivel global, iar asta în condţiile în care ora de start a cam „stricat“ piaţa asiatică.

650 de milioane de oameni din întreaga lume au urmărit, duminică seară, cel mai aşteptat meci din campionatul spaniol şi, potrivit estimărilor, s-au pierdut şi vreo 100 de milioane de telespectatori în Asia din cauza orei la care a început meciul!

Ceea ce nu se ştie însă e câţi telespectatori s-au pierdut pe parcursul primelor 30 de minute cu efect de somnifer! Iar asta pentru că El Clasico a început fără ritm şi fără mari ocazii, confirmând că ambele echipe traversează momente mai slabe. După ce s-a trecut peste perioada de tatonare, Barcelona a jucat mai bine în prima parte, însă a fost la pământ după pauză!

De prin minutul 51, pe teren s-a aflat o singură echipă, Real Madrid, care sub privirile fostului ei star, Cristiano Ronaldo, aflat în tribune, a dominat Barca cam la toate capitolele. S-a terminat 2-0 pentru Real, un rezultat care a schimbat liderul în La Liga.