Ministrul Sănătăţii ia în calcul un management militar la Spitalul Judeţean Vrancea. Managerul, confirmat pozitiv, a plecat cu documentaţia unităţii medicale - UPDATE
0
Ministrul Sănătăţii Nelu Tătaru a anunţat duminică dimineaţă că şi la Spitalul Judeţean Vrancea sunt şanse foarte mari să fie pusă o conducere militară. Nelu Tătaru se va deplasa luni la Focşani, unde va fi făcută o evaluare.
UPDATE: Minsitrul Sănătăţii a declarat că managerul Spitalului Judeţean Vrancea a fost confirmat pozitiv cu noul coronavirus, însă a plecat cu toată documentaţia pe care o avea în birou.
„La nivelul Spitalului Judeţean managerul este confirmat pozitiv, a şi plecat din spital. Că a plecat cu toată documentaţia şi ce mai avea prin birou este o problemă”, a declarat Nelu Tătaru.
„Focşaniul este un punct nevralgic. Dacă ne raportăm la tot oraşul, Spitalul Militar are 35 de cadre infectate”, a spus Nelu Tătaru.
Ministrul a precizat că mâine se va afla la Focşani, după ce cadre medicale infectate au fost trimise acasă.
„Mâine vom fi la Focşani şi ne gândim după evaluarea locală la un manager militar, am vorbit şi cu domnul ministru, ne gândim la o conducere militară”, a subliniat el.
Nelu Tătaru a adăugat că ia în calcul şi unele sancţiuni: „Voi lua deciziile care se impun”.
„Situaţia poate fi rezolvată printr-o analiză drastică”, a mai spus ministrul Sănătăţii, la Digi24.
Manager militar la spitalul din Deva
Miercuri, ministrul Sănătăţii a anunţat că a instalat manager militar la spitalul din Deva. Oficialul a spus că situaţia este dificilă, dar nu ca cea de la Suceava. „Nu există circuite, iar cele care există nu sunt respectate”, a spus Nelu Tătaru.
„La spitalul din Deva nu există circuite. Trebuie să vedem ce se întâmplă cu personalul din spital. În acest moment vom testa tot ce înseamnă personal medical. Va fi un regim seminstituţionalizat. Personalul medical va merge la hotel, după ce va ieşi din schimb. Vom avea o discuţie cu fosta echipă. În 3 – 4 săptămâni vom putea reveni la management civil. Deva rămâne Spital Covid. Nu pot spune că cineva şi-a făcut treaba”, a declarat ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru.
Medicii militari trimişi să readucă lucrurile la normal la Spitalul Suceava consideră că omologii lor civili „au fost răsfăţaţi” şi încă sunt total nepregătiţi, informează Pro TV.
Ce au găsit militarii la spitalul din Suceava
Secretarul de stat Ionel Oprea, care coordonează echipa militară de conducere de la Spitalul Judeţean Suceava, a declarat că o parte din personalul de la Spitalul Judeţean Suceava a refuzat să poarte echipamentele de protecţie, de aceea s-a ajuns la un număr atât de mare de infectări.
Medicii care au fost izolaţi, în carantină sau cei care şi-au dat demisia au fost chemaţi la testare într-un cort instalat în curtea spitalului. De organizare s-a ocupat Direcţia de Sănătate Publică. Mai mulţi medici au reclamat faptul nu s-au respectat normele de protecţie, că au fost zeci de oameni laolată, unii cu siguranţă, infectaţi cu Covid 19.
Pe data de 4 aprilie, 10 medici militari, de diferite specialităţi (anestezie, boli infecţioase, pneumologie, medicină internă, cardiologie, radiologie, chirurgie generală, ortopedie traumatologică, gastroenterologie şi medicină de urgenţă), precum şi 10 subofiţeri sanitari din cadrul Spitalului Militar de Urgenţă „Dr. Constantin Papilian” din Cluj-Napoca au plecat spre municipiul Suceava pentru o perioada de două săptămâni, aceştia urmând să asigure continuitatea în unitatea medicală suceveană.