Stiri despre weekend literar si artistic

    312 rezultate: Sortare: Cronologic ↓ Dupa popularitate
  • Sexualitate şi alţi zei
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Sexualitate şi alţi zei

    „Equus“, de Peter Shaffer, a deschis cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru Scurt de la Oradea.

  • Tablouri de peste un milion de lei
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Tablouri de peste un milion de lei

    Creşterea cursului leu-euro adaugă titluri noi pe lista recordurilor cu mai mult de şase cifre în topul vânzărilor de artă.

  • „Glasul patriei“ sună fals (I)
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    „Glasul patriei“ sună fals (I)

    Revista „Glasul patriei“ a fost o publicaţie de propagandă comunistă, plină de texte odioase, semnate de scriitori români de primă mână.

  • Vremea prohibiţiei
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Vremea prohibiţiei

    O mostră de violenţă americană ne prezintă regizorul australian John Hillcoat, în noul său film, „Lawless“ / „În afara legii“.

  • Ubi sunt...
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Ubi sunt...

    Întrebarea poetică şi doar pe jumătate retorică pe care şi-o puneau Villon şi medievalii, inspiraţi de fatalismul Ecleziastului, mi-a revenit în minte zilele trecute, răsfoind presa anilor 1990.

  • Londra ca un puzzle
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Londra ca un puzzle

    A 30-a ediţie a Jocurilor Olimpice e celebrată în capitala Regatului Unit al Marii Britanii cu o olimpiadă paralelă, culturală.

  • „Predicativă! Predicativă!“
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    „Predicativă! Predicativă!“

    Iată cea mai extraordinară lozincă strigată la o manifestaţie de stradă în cei 23 de ani scurşi de la Revoluţie!

  • Mici crime între corporatişti
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Mici crime între corporatişti

    Filmul norvegian „Vânătorii de capete“ este o reuşită mostră din ceea ce înseamnă în prezent thrillerul nordic, la mare modă zilele acestea în toată lumea.

  • Ray Bradbury,  „ultimul marţian“
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Ray Bradbury, „ultimul marţian“

    S-a stins discret, neştiut, precum unul dintre „marţienii“ săi, un mare scriitor al lumii: Ray Bradbury (1920-2012).

  • Cultura face diferenţa?
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Cultura face diferenţa?

    M-am simţit obligat să transform în întrebare tema conferinţei pe care mi-au propus-o organizatorii Festivalului de Teatru de la Sibiu. Iată pe scurt motivele.

  • Fenomenul plagiatului
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fenomenul plagiatului

    Un preşedinte de ţară, trei miniştri şi un parlamentar au fost în timpul din urmă acuzaţi de plagiat, în Ungaria, Germania şi România. Unul a fost silit să renunţe la candidatură, iar patru să demisioneze.