Cine sunt câştigătorii ecOprovocarea

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Toate cele şase şcoli participante au fost declarate câştigătoare FOTO Olimpia Man

Cea de-a treia ediţie a competiţiei ecOprovocarea a consemnat o premieră: toate cele şase şcoli sălăjene participante s-au clasat pe locul I.

Competiţia, organizată de TenarisSilcotub şi Fundaţia ViitorPlus, a implicat în acest demers de protecţia a mediului, şase şcoli din judeţ – patru gimnaziale şi două de nivel liceal. Este vorba despre Colegiul tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” din Bocşa şi Şcoala Hereclean, care au format, împreună, echipa „Ochiul verde”, respectiv Colegiul Naţional „Silvania”, Şcoala Gimanzială „Vasile Breban” din Crişeni şi şcoala din Mirşid.


Timp de şase luni, cele două echipe au adunat peste 23 de tone de deşeuri, au plantat manual 4.900 de arbori, au amenajat 70.661 de metri pătraţi de spaţiu verde şi au organizat sute de campanii de conştientizare.
Festivitatea de premiere a echipelor de elevi implicate în competiţie din fiecare şcoală a avut loc vineri, la Casa Municipală de Cultură, în prezenţa reprezentanţilor sponsorului şi a oficialităţilor locale.
 

Citeşte şi FOTO Colegiul API are doi şefi de promoţie, absolvenţi de 10 pe linie

FOTO „Incubatorul” de genii a funcţionat din nou: şapte absolvenţi ai CNS, elevi de 10 pe linie în toţi cei patru ani de liceu

Mai multe pentru tine:
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Previziunea misticului Baba Vanga pentru 2026. Cât va ajunge să coste aurul în România?
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE