Micuţii fotbalişti de la Electrica Timişoara au câştigat "Cupa Hagi Danone" şi merg în Anglia

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Bucuria celor mici. FOTO: facebook.com/fotbalclubelectrica.timisoara

Ultima fază a competiţiei din acest an s-a rejucat, ieri, după ce una dintre participante a fost sancţionată pentru nerespectarea regulamentelor turneului. Iniţial, Cupa a fost câştigată de CSŞ Corabia, dar la rejucare s-a impus Electrica Timişoara.

După disputarea turneului final de la Arad, la 1 iunie, CS Sporting Juniorul Vaslui a depus un memoriu împotriva echipei în faţa căreia a pierdut în finală, CSŞ Corabia. De fapt, vasluienii au dublat memoriul depus de Interstar Sibiu, echipă eliminată în semifinale de Corabia, ardelenii contestând dreptul de joc pentru patru dintre fotbaliştii adverşi.

Cum această competiţie face parte din calendarul FRF, oficialii Federaţiei au luat în serios plângerile şi au analizat cazul, dând dreptate celor care au depus memoriile. Organizatorii Cupei au decis că soluţia este rejucarea competiţiei, la Buftea, începând cu semifinalele, în care au intrat Electrica Timişoara, Sporting Juniorul Vaslui, Interstar Sibiu şi CFR Cluj.

Sporting Junior Vaslui nu s-a prezentat şi astfel Interstar Sibiu a câştigat cu 3-0 la masa verde, ajungând în finală. Tinerii fotbalişti de la Electrica Timişoara au avut de lucru în semifinala cu CFR Cluj, pe care au câştigat-o cu scorul final de 2-1. Fotbaliştii bănăţeni, antrenaţi de Vali Miculescu, au câştigat cu acelaşi scor, 2-1, şi finala cu Interstar Sibiu, câştigând astfel dreptul de a merge la Finala Internaţională, unde participă 32 de echipe de copii din toată lumea.

"Cupa Hagi Danone" este cea mai mare competiţie de fotbal din România pentru copiii cu vârste între 10 şi 12 ani. În fiecare an, câştigătoarea turneului naţional reprezintă România la turneul mondial, care în acest an se va desfăşura la Londra, pe stadionul "Wembley".

Citeşte şi:

Fotbal de caritate: sute de timişoreni au jucat pentru Terapia prin Apă

Premieră în fotbalul românesc: prima echipă din Liga a 5-a cu magazin online

Mai multe pentru tine:
Avertismentul psihologului Radu Leca, după ce Alex Ciucu și-a acuzat foștii socri de eșecul căsniciei cu Alina Sorescu: „Cine doarme între doi părinți se trezește fără partener”
Mitul alcoolului „curat”: tequila, ginul, vinul sau berea. Ce spun experții despre băuturile promovate ca sănătoase
Cine este și cu ce se ocupă partenerul de viață al Oanei Gheorghiu. Ce avere are
Lovitură majoră pentru Prințul Harry! Fiul regelui recunoaște: copiii lui n-au nicio idee cu ce se ocupă, iar falimentul este aproape
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Scandal de pomină pe „Hai-Hui”, numele emisiunii Marinei Almășan, de la TVR 2. Ce acuzații i se aduc: „Nu e o invenție a TVR”. Replica vedetei: „N-a furat nimeni de la nimeni!”
Recensământul populației din anul 1930: situația demografică a României Mari
După atâția ani de la divorț, Brad Pitt și Angelina Jolie tot mai au ceva de împărțit. Ce-i cere acum actorul fostei lui soții?
Păreri pro și contra despre Catedrala Mântuirii Neamului. Mihai Găinușă: „Bolnavii care nu plătesc CASS vor merge la Catedrală, nu la camera de gardă”. Ce spune Dan Negru?
Prințesei de Wales i s-a făcut rău din nou! Kate Middleton abia se mai ține pe picioare după ultimul scandal
Salariul Oanei Gheorghiu de la Asociația Dăruiește Viață, subiect de ceartă în coaliție: „Nu e caritate din suflet, e pe bani”