Steagul secuiesc aduce CNMT o amendă de 30.000 de lei

0
Publicat:
Ultima actualizare:
CNMT a fost amendat cu 30.000 de lei pentru arborarea drapelului Ţinutului Secuiesc FOTO: Sebastian Lungu

Poliţia locală din Tîrgu-Mureş a aplicat îm premieră o amendă de 30.000 de lei Consiliului Naţional al Maghiarilor din Transilvania, pentru drapelul care flutură la sediu.

Deşi au fost somate în repetate rânduri de către oamenii legii, Partidul Civic Magiar, Consiliul Naţional al Maghiarilor din Transilvania şi Partidul Popular Maghiar din Transilvania nu au luat în seamă avertismentele. Pentru reprezentanţii formaţiunilor maghiare, drapelul Ţinutului Secuiesc este legal şi în nici un caz nu poate fi considerat publicitar. “Dacă Poliţia Locală consideră că steagul nu este al unei comunităţi, atunci aceste organe nu ştiu de ce beneficiază de veniturile mureşene şi de ce primesc salariu dupa veniturile targumureşenilor. Suntem o comunitate în Târgu-Mureş, este o regiune istorică Ţinutul Secuiesc şi drapelul respectiv este simbolul acestei regiuni”, a afirmat Biro Zsolt, preşedintele PCM, atunci când Poliţia Locală a dat primul avertisment şi a cerut să coboare drapelul în cel mult doua zile. 

CNMT nu a renunţat la drapel după prima somaţie

Pentru că somaţiile Poliţiei Locale au rămas fără răspuns, Consiliul Naţional al Marghiarilor din Transilvania a fost amendat cu 30.000 de lei. „ În conformitate cu legea 185/ 2013 unei asociaţii non guvernamentale din Tîrgu-Mureş,  cu sediul central la Cluj, i-am aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru arborarea unui steag publicitar. Reprezentanţii formaţiunii spun că este un drapel, dar nu e adevărat. Un drapel nu poate fi decât dacă aparţine unui stat sau unei unităţi administrativ teritoriale, dar Ţinutul Secuiesc nu este unitate administrativ teritoriala şi nici stat” a declarat Valentin Bretfelean, şeful Poliţiei Locale Tîrgu-Mureş. 

Amenda a fost trimisă prin poştă Consiliului Naţional al Maghiarilor din Transilvania, care ar putea contesta măsura în instanţă. Poliţia Locală ar putea aplica o a doua amendă, dacă steagul Ţinutului Secuiesc nu va fi luat de pe clădire. Reprezentanţii Partidului Civic Maghiar au luat jos drapelul, după prima somaţie. 

Poliţia Locală a fost sesizată iniţial de consilierul local Olimpiu Sabău Pop “Am cerut aplicarea dispoziţiilor Legii 185/ 2013 privitoare la amplasarea şi autorizarea mijloacelor de publicitate în privinţa afişării steagului ţinutului fără secui pe sediile partidului PPMT din Tîrgu -Mureş”. 

citeşte şi: 

Poliţia Locală ameninţă PCM cu amendă de cel puţin 30.000 de lei

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Trei zodii își schimbă radical viața începând cu 1 ianuarie 2026. Vor avea parte de iubire și noroc din abundență
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews