Turişti rămaşi blocaţi cu autoturismul pe munte, la Piatra Arsă, după ce au coborât de la Vârful Omu VIDEO

0
Publicat:

Trei turişti care au urcat cu autoturismul la Piatra Arsă, în judeţul Dâmboviţa, dar când au vrut să coboare de pe munte au găsit autovehiculul înzăpezit. Cei trei nu au mai putut pleca cu mașina, așa că au sunat la 112 pentru a cere ajutorul autorităţilor.

Turişti rămaşi blocaţi cu autoturismul pe munte la Piatra Arsă. FOTO IJJ DB

Jandarmii montani au intervenit prompt și au reușit să deszăpedească mașina turiștilor, coborându-i în siguranţă de pe munte.

Potrivit Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dâmboviţa (IJJ) Dâmbovița, cei trei turişti rămași blocați sunt din București. Cei trei bărbaţi, cu vârste între 25 şi 45 de ani, au plecat cu autoturismul din Bucureşti şi intenţionau să facă o drumeţie spre Vârful Omu.

Din cauza ninsorii, a vântului puternic şi vizibilităţii scăzute, ei au fost nevoiţi să abandoneze traseul şi să se întoarcă la Piatra Arsă, unde şi-au găsit maşina înzăpezită.

Duminică, în jurul orei 17:00, turiştii au sunat la 112, când au constatat că nu pot pleca din zonă.

Turişti rămaşi blocaţi cu autoturismul pe munte la Piatra Arsă. VIDEO IJJ DB

La caz s-au deplasat jandarmii montani de la Postul Zănoaga, însă, condiţiile meteorologice nu le-au permis să înainteze cu autospeciala până în zona indicată de turişti, fiind nevoiţi să continue drumul pe jos. (...) Fiind echipaţi pentru condiţii de iarnă, jandarmii i-au însoţit aproximativ 1,5 kilometri, până la maşina de serviciu. Ulterior, aceştia au fost transportaţi în condiţii de siguranţă până la cabana Dichiu. Totodată, autovehiculul rămas înzăpezit a fost deblocat cu sprijinul angajaţilor de la societatea Lucrări Drumuri şi Poduri Dâmboviţa, iar turiştii şi-au continuat deplasarea spre Bucureşti”, au informat reprezentanţii Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dâmboviţa.

Jandarmii montani le recomandă turiştilor care doresc să urce pe munte să se informeze în legătură cu traseul pe care vor să îl urmeze, să aibă autovehiculele echipate corespunzător, pentru condiţii de iarnă (tracţiune 4x4, anvelope de iarnă, lanţuri, nisip, lopată, etc.), dar şi să folosească doar drumurile deschise circulaţiei, sau traseele marcate.

Mai multe pentru tine:
„M-a lovit atât de puternic”! Celebra vedetă face dezvăluiri cutremurătoare la 53 de ani
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Black Friday la Flanco: Top oferte la soundbar-uri, sisteme audio și boxe portabile
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Gestul șocant al Marianei Moculescu față de Horia Moculescu, chiar când acesta se afla pe patul de moarte: „Solicit să fie interzis!”
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală