Partidă de vânătoare, sfârşită tragic. Un pădurar care bracona a fost ucis din greşeală

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Poliţia a deschis o anchetă pentru a stabili împrejurările în care s-a produs tragedia FOTO news.ro.

O partidă de vânătoare ilegală s-a transformat într-o tragedie fără margini. Un pădurar, din judeţul Ialomiţa, a fost ucis în timp ce se afla pe Insula Mare a Ialomiţei.

Bărbatul a fost împuşcat noaptea trecută, în jurul orelor 21.00, pe Insula Mare a Ialomiţei. Pădurarul Chivu Toma, era titularul cantonului silvic Gâsca din cadrul RNP-Romsilva, Direcţia Silvică Ialomiţa. Acesta şi-a pierdut viaţa în timpul unei acţiuni de braconaj cinegetic pe care ar fi organizat-o alături de alţi trei bărbaţi, din judeţul Constanţa.

Vânătoarea neautorizată s-a petrecut pe fondul cinegetic Chirana, administrat de Romsilva, o zonă unde se ştie că iernează cerbul. La prima vedere, se pare ca pădurarul a fost luat la ţintă de unul dintre braconieri, fiind confundat cu un animal sălbatic. La săvârşirea faptelor s-au utilizat arme cu glonţ şi două ambarcaţiuni motorizate din fibră de sticlă. Politia anchetează împrejurările, inclusiv posibilitatea că pădurarul ucis ar fi fost chiar organizatorul partidei de braconaj, se arată în postarea Agen Green.

Autorul a sunat la 112

IPJ Ialomiţa a confirmat incidentul şi a transmis că în acest caz a fost demarată o anchetă, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Feteşti. 

"Apelul la 112 a fost înregistrat aseară la ora 21.30. Apelantul, un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din Hârşova, a anunţat că a împuşcat accidental un bărbat, de 47 de ani, în timpul unei partide de vânătoare. La faţa locului s-a deplasat o echipă de cercetare, care a stabilit că evenimentul a avut loc într-o pădure situată între localităţile Giurgeni şi Hârşova.  De asemenea, s-a mai stabilit că apelantul de la 112 se afla alături de alţi 5 bărbaţi la vânătoare, într-o pădure situată pe malul drept al fluviului Dunărea, pe teritoriul comunei Giurgeni. În acest caz a fost deschis dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunilor de ucidere din culpă şi braconaj cinegetic", a explicat, pentru Adevărul, Ludmila Dascălu, purtător de cuvânt al IPJ Ialomiţa.

Vă mai recomandăm şi:

Interes uriaş pentru tronsonul din A3 cu cel mai lung tunel din România. Investiţia se apropie de un miliard de euro

De ce continuă să predea profesorul care a hărţuit sexual o elevă, numind-o „curvă“ şi „căţea“. Revolta părinţilor

Mai multe pentru tine:
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
Cele 3 zodii care vor avea un înger păzitor alături de ele, începând de pe 25 februarie. Norocul le va surâde, în sfârșit, și acestor nativi
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
De ce tot mai mulți români aleg să monteze chiuveta sub fereastră în bucătărie. Care sunt, de fapt, avantajele
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete