Povestea tulburătoare a ieduţului salvat şi botezat Martin Luther King Jr. Care sunt şansele sale de supravieţuire

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ieduţul are doar câteva zile FOTO: Andreea Balaurea

Un ieduţ născut de câteva zile şi luat de lângă mama sa a fost salvat de voluntarii unui sanctuar pentru animale din comuna argeşeană Sălătrucu. Starea ieduţului este încă una precară, iar povestea sa a emoţionat multă lume.

Unul dintre voluntarii de la sanctuarul Spirit Animal din comuna Sălătrucu a preluat ieduţul de la o altă persoană care îl luase de la cineva care îl dădea ca să nu îl omoare sau să îl arunce la gunoi.

„La o zi după apariţia acestui îngeraş în viaţa noastră, suntem cu inima urcată în gât. Am făcut, facem şi vom face tot ce ne stă în putinţă să-l salvăm, dar este atât de mic şi slăbit, încât chiar nu ştim care va fi outcome-ul. Lapte cu seringă, când nu mai poate cu biberonul, injecţîi şi monitorizare permanentă, veghea noastră şi somnul lui la piept, înfăşurat în iubire şi speranţa - nu ştim cum să-i mai insuflăm viaţă. L-am botezat Martin (Luther King Jr.) - un spirit mare şi puternic pentru un înger mare, dar mic la stat, să-l protejeze în aventura nesigură a vieţii lui pe pământ, începută cum nu se poate mai rău. Dacă am putea, i-am da din viaţa noastră zile, multe zile, să aibă şansă să afle cât de frumoasă poate ea fi, când iubirea şi preţuirea sunt împărtăşite şi când părinţii adoptivi te iubesc după o zi ca după o viaţă întreagă”, precizează reprezentanţii sanctuarului.

Voluntarii de la Sălătrucu mai spun că ieduţul botezat Martin Luther King Jr. este „unul dintre cele mai triste spirite întâlnite - parte din reticenţa noastră la a ne pronunţă cu privire la evoluţia lui este şi această depresie cauzată de lipsa mamei, de căldură, grijă şi protecţia ei. O fiinţă atât de singură şi mistuită de dor ne apare în spatele acestor ochisori bolnăviori şi simţim cu toată fiinţă noastră cât de dureroasă îi este despărţirea de mama”.

Vă mai recomandăm şi:

Fotograf New York Times: „Sloganul turistic ar trebui să fie «România, ultimul bastion al sălbăticiei»” INTERVIU

Povestea emoţionantă a salvării unui ursuleţ în Munţii Făgăraş

Mai multe pentru tine:
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Prințesa Kate i-a arătat Melaniei Trump cum te îmbraci informal, dar șic! Prințesa de Wales dă ora exactă în modă în Marea Britanie
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Cine este mama lui Toto Dumitrescu? Fosta soție a lui Ilie Dumitrescu a fost poreclită „Monica Bellucci de România”. FOTO
Filmul spectaculos care a cucerit topul Netflix la început de toamnă. Are o poveste diferită și te ține lipit de televizor
Insula din Grecia care ascunde un pericol uriaș. Mai mulți români trag un semnal de alarmă: „Nu știu prin ce minune am reușit să mă ridic”
Polonezii își vor putea construi adăposturi antieriene fără permisiune. Proiect adoptat de Guvernul de la Varșovia
Pe ce sumă uriașă a apărut goală Andreea Antonescu în revista cu „iepurași”: „Puteai cumpăra cinci garsoniere”. De ce Andreea Bălan a refuzat cei 20.000 de dolari?
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
De ce iarna sunt zilele mai scurte și ce se întâmplă după echinocțiul de toamnă: tradiții și superstiții fascinante. Ce să faci pe 22 septembrie
O dulce poveste lipovenească în episodul 2 al seriei „Portret gastronomic local”: „La Grisha” și Tortul Medovik