Piteşteanul Robert Glinţă, foarte aproape de Olimpiada de la Rio de Janeiro

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Robert Glinţă, speranţa României la Olimpiada de la Rio de Janeiro

Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern a dat publicităţii baremele de îndeplinit pentru participarea la Olimpiada ce se va desfăşura anul viitor, la Rio de Janeiro (Brazilia), pentru disciplina înot.  Piteşteanul Robert Glinţă  se află deja în grafic.


Deocamdată, Robert îndeplineşte doar baremul B de participare, prin timpul stabilit în vara anului trecut, la Olimpiada de Tineret care a avut loc la Nanjing (China) în proba de 100 m spate, respectiv acela de 55:10 secunde (baremul B de participare fiind de 56:26, iar baremul A de 54:36).

Mulţi dintre cei care urmăreasc progresul sportivului piteştean sunt însă convinşi că, nu mai departe de anul acesta (deşi perioada deschisă îndeplinirii timpilor solicitaţi este 01 martie 2014 – 3 iulie 2016), el va opri cronometru mai devreme şi decât timpul impus de F.I.N.A. ca barem principal de reprezentare a ţării noastre în acest frumos sport olimpic. Argumentul cel mai solid al acestei reuşite este abundenţa de competiţii internaţionale cu mize fabuloase, la care Robert Glinţă este aşteptat să ia startul în acest an competiţional, prima fiind Balcaniada de Juniori, care se va desfăşura chiar în ţara noastră, la Izvorani (în luna aprilie), urmată de Jocurile Olimpice Europene de Tineret, care se vor organiza în capitala Azerbaijanului, Baku (în luna iulie).

Pe lângă Robert Glinţă, şi piteşteanul Bogdan Scarlat este aşteptat să îşi îmbunătăţească timpii în proba de 1.500 m liber, în speranţa că, odată fiind îndeplinit măcar baremul B de participare, România va avea mai mult de un piteştean în delegaţia acestei discipline acvatice.

Reamintim că Robert Glinţă se antrenează, în prezent, la Baia Mare, sub îndrumarea antrenorului Adrian Gherghel (fratele fluturistului Ştefan Gherghel – multiplu medaliat în competiţiile internaţionale), iar Bogdan Scarlat în Franţa, sub îndrumarea antrenorului Philippe Lucas (cel care a pregătit-o şi pe Camelia Potec, marea noastră campioană olimpică).

Sperăm în veşti noi cât mai îmbucurătoare, cât mai curând, din partea ambilor sportivi care abia anul acesta împlinesc vârsta de 18 ani.

De amintit că alţi 4 înotători din ţară sunt foarte aproape de calificările la Olimpiada de la Rio de Janeiro: Norbert Trandafir, Marius Radu, Alex Coci,  Alin Coste şi Daniel Macovei.

Mai multe pentru tine:
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Ce a pățit un vlogger danez în timp ce făcea autostopul la noi în țară: „Tot ce ați auzit despre România e greșit”
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
”Neața, imbecililor!” Andrew, profilul grobianului clasic, abuzator toată viața sa. Cum îi saluta pe angajați la Palat
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
S-a născut «copilul-minune». Bebelușul a fost purtat într-un uter transplantat de la o femeie decedată
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Pensii mai mari de la 1 iulie 2026. E vorba de românii care au lucrat în această țară din Europa
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online