Ionuţ Rudeanu a fost chemat la audieri, în dosarul de evaziune fiscală, cu prejudiciu de 650.000 de euro

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ionuţ Rudeanu şi Marius Ciucă au fost chemaţi miercuri în faţa instanţei Tribunalului Hunedoara, la primul termen al procesului în care sunt acuzaţi de infracţiuni de evaziune fiscală.

Primul termen al procesului penal în care este implicat Ionuţ Rudeanu şi compania sa SC Axis Corporate Security a fost programat astăzi la Tribunalul Hunedoara. Ionuţ Rudeanu, ginerele liderului PNL Vasile Blaga, şi apropiatul său Marius Ciucă sunt inculpaţi într-un dosar de evaziune fiscală cu prejudiciu de circa 650.000 de euro. Din investigaţii a reieşit faptul că, în scopul sustragerii de la plata taxelor şi impozitelor către bugetul de stat, reprezentanţii unei companii specializate în prestări de servicii de pază ar fi creat un circuit infracţional, format din mai multe societăţi comerciale, prin care ar fi fost evidenţiate tranzacţii fictive.

Prejudiciu de sute de mii de euro

„În perioada ianuarie 2010 – mai 2014, în realizarea aceleiaşi rezoluţii infracţionale, a înregistrat în contabilitatea societăţii achiziţii fictive de bunuri/ prestări servicii (161 de acte materiale), provenind de la un număr de nouă societăţi comerciale, identificate cu un comportament fiscal disimulat, de tip fantomă, controlate în fapt de alte persoane rămase neidentificate, modalitate prin care s-a sustras de la plata taxelor şi impozitelor datorate bugetului de stat, cauzând în acest mod un prejudiciu în valoare de 2.805.773 lei (echivalent a 646.139 euro)”, se arăta în rechizitoriul procurorilor Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti.

Sechestru pe maşinile companiei

În urma cercetărilor, magistraţii au instituit sechestru asigurător asupra a două autoturisme aparţinând lui Ionuţ Rudeanu şi a altor 66 aflate în proprietatea firmei Axis Corporate Security. Acesta a fost trimis în judecată, sub control judiciar, de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti. În acelaşi dosar, Laurenţiu Marin Ciucă este acuzat de complicitate la evaziune fiscală. Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) s-a constituit parte civilă în această cauză.


Vă recomandăm şi:

Ionuţ Rudeanu este anchetat pentru evaziune fiscală. Prejudiciu de 600.000 de euro în dosarul firmelor de pază

Poliţiştii au descins în această dimineaţă la sediile unor firme de pază din Bucureşti şi Hunedoara, printre care se află şi societatea patronată de Ionuţ Rudeanu, ginerele lui Vasile Blaga. Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti derulează o anchetă pentru evaziune fiscală, într-un dosar în care prejudiciul a fost estimat la 600.000 de euro.

Mihail Rudeanu, baronul lui Năstase din Hunedoara. „Revoluţionarul” care a condus PSD şi CJ Hunedoara

Mihail Rudeanu a fost în anii 2000 unul dintre cele mai importante personaje de pe scena politicii hunedorene. A fost preşedinte al Consiliului Judeţean Hunedoara între anii 2000 şi 2004 şi lider judeţean al Partidului Social Democrat. Familia Rudeanu a devenit în perioada guvernării Năstase una dintre cele mai influente din judeţ.

Visul  românesc: nepot de fost, ginere de actual

Vasile Blaga are un ginere. Ionuţ Rudeanu are, la rândul lui,  o firmă de pază abonată la contracte cu statul. Contractele în cauză se pot datora influenţei socrului Blaga sau a unchiului, Mihai Rudeanu, baron local al PSD în guvernarea Năstase  şi fost colaborator al Securităţii, sau amândurora.  Povestea tânărului Rudeanu este o poveste de succes din sistem, ca multe altele de fii, fiice, nepoţi, gineri, cumnaţi, socrii etc.

Mai multe pentru tine:
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Cum a rămas o tânără fără bani și fără diplomă după ce și-a dat demisia de la un salon. Mare grijă să nu pățiți la fel
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
Nu a ajuns la Palat, dar tot e în câștig! Fosta amantă a Regelui Frederik face iarăși valuri
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Gestul șocant al Marianei Moculescu față de Horia Moculescu, chiar când acesta se afla pe patul de moarte: „Solicit să fie interzis!”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%