Video Tragedie la Eforie Nord: Un bărbat a murit înecat după ce a fost avertizat întreaga zi de salvamari să nu intre în apă VIDEO

0
Publicat:

Un bărbat din Alba s-a înecat joi seară, în stațiunea Eforie Nord, după ce a fot avertizat de mai multe ori pe parcursul zilei de salvamari să nu se arunce în valuri.

Un bărbat a murit înecat, după ce a înotat atunci când era arborat steagul roșu - Foto Arhivă

Tragedia s-a întâmplat pe plaja Roxi, din Eforie Nord, joi seară. Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dobrogea” al județului Constanța au intervenit rapid, însă bărbatul a fost declarat decedat. 

Turistul de 44 de ani, din Alba Iulia a fost scos inconștient la mal de salvamari. Asta după ce toată ziua salvamarii l-au avertizat și l-au scos din apă de mai multe ori. 

Joi, pe această plajă a fost arborat steagul roșu, care interzice scăldatul. Cu toate acestea, bărbatul a intrat în valuri după ce salvamarii își terminaseră programul de lucru, cu un colac. Soția sa a fost cea care a dat alarma. 

Omul acesta toată ziua s-a distrat, la propriu, a făcut ce a vrut, a fost scos din apă o dată, la plecare unul dintre salvamari i-a spus când s-a terminat programul vezi, aveţi grijă, mai sunt 20 de minute, noi o să plecăm acasă, să nu mai intraţi că este pericol. Și salvamarul de pe jet l-a avertizat! Da, toată lumea, dar ştiţi cum e, când omul o cauta… am făcut tot ce am putut!”, a precizat Gelu Vătămănescu, șeful salvamarilor din Eforie, pentru Știrile ProTV. 

Unul din salvamarii care se pregătea să plece acasă l-a găsit pe bărbat pe fundul mării. Au fost executate manevrele de resuscitare și s-a intervenit cu un elicopter SMURD, însă turistul nu a mai putut fi salvat. 

Salvamarii au atras din nou atenția asupra  curenților periculoși și a gropilor adânci care se pot forma la mal. După lucrările de lărgire a plajelor, la mal relieful subacvatic se află într-un proces continuu de schimbare, avertizează inginerii de mediu. Au apărut gropi adânci de până la 12 metri.  Reamintim că un tânăr de 23 de ani a fost găsit mort într-o astfel de groapă, la Neptun.   

Mai multe pentru tine:
Cu ce se delectează în mod frecvent Prințesa Charlene, Prințesa Kate sau Regina Letizia. Mâncărurile preferate ale nobililor
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa
Sute de monede antice din aur și argint, descoperite într-o locație secretă
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Premiul Nobel pentru Pace 2025 a fost câștigat de Maria Corina Machado, lidera opoziției venezuelene
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Val de ură după nunta lui Dorian Popa din Maldive. Artistul, făcut praf după ce a publicat acest video cu mireasa
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!