Premieră la Techirghiol: Festivalul Naţional al Sporturilor Nautice şi pe Plajă
0Primul Festival Naţional al Sporturilor Nautice şi pe Plajă are loc în acest weekend, 10-12 septembrie, la Techirghiol. Evenimentul se anunţă un regal al sporturilor litorale.
Peste 150 de sportivi îşi vor disputa locuri pe podium, timp de trei zile, la competiţiile organizate în cadrul celor zece discipline sportive distincte ce vor fi practicate atât pe apă cât şi pe plajă, la Techirghiol în perioada 10-12 septembrie, la prima ediţie a Festivalului Naţional al Sporturilor Nautice şi pe Plajă.
Evenimentul sportiv, organizat de Clubul Nautic Român în parteneriat cu Asociaţia Judeţeană Sportul Pentru Toţi şi Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport – Constanţa, cu colaborarea Ligii Navale Române şi a Primăriei Oraşului Techirghiol, se adresează amatorilor de Yachting, Stand Up Padle (SUP), Windsurfing, Kitesurfing, Aquathlon, Caiac, Trasul de parâmă, Baterea bandulei la punct fix, Badminton şi Volei pe plajă.
Festivalul Naţional al Sporturilor Nautice şi pe plajă este inclus de Federaţia Română Sportul pentru Toţi (FRST) în calendarul competiţional 2016 al evenimentelor programate sub egida celei de-a II-a ediţii a Săptămânii Europene a Sportului, activitate cofinanţată de Uniunea Europeană prin Programul Erasmus +.
Conform programului stabilit de Autoritatea organizatoare, la finalul fiecărei zile competiţionale se desfăşoară festivitatea de premiere, după care sportivii şi voluntarii se vor bucura de momente de relaxare în cadrul unor evenimente de socializare, pe plajă, la lumina torţelor, agrementate cu muzică, la baza Clubului Nautic Român.
Programul artistic din cele trei zile de festival va fi asigurat de Asociaţia Artacces, Clubul Doors din Constanţa, Comunitatea Elenă din Constanţa şi Clubul Dance Art.
Programul Festivalului Naţional al Sporturilor Nautice şi pe Plajă
10-11-12 septembrie, Techirghiol
Sâmbătă, 10 septembrie
Ora 9:30 – Festivitate de deschidere
Ora 10:00 – Competiţie de Volei pe Plajă
Ora 10:00 – Regata Memorialul Mircea Gressianu, la Yachting
Ora 13:30 – 14:30 – Pauză
Ora 14:45 – Concurs de Caiac
Ora 14:45 - Competie de Badminton
Ora 17:30 – Festivitate de premiere
Ora 18:00 – Petrecere pe plajă ( Program artistic + Banchet de final de zi)
Duminică, 11 septembrie
Ora 9:30 – Moment organizatoric
Ora 10:00 – Regata Memorialul Mircea Gressianu, la Yachting
Ora 10:00 – Aquathlon
Ora 12:00 - Curs Stand up Paddle
Ora 13:30 – 14:30 – Pauză
Ora 14:45 – Competiţie Stand up Paddle
Ora 14:45 – Competiţie Windsurfing
Ora 14:45 – Competiţie Kiteboarding
Ora 17:30 – Festivitate de premiere
Ora 18:00 – Petrecere pe plajă ( Program artistic + Banchet de final de zi)
Luni, 12 septembrie
0ra 9:30 - Moment organizaoric
Ora 10:00 – Curs Aquagym
Ora 12:00 – 13:00 – Pauză
Ora 13:00 – Competiţie - Trasul de Parâmă
Ora 13:00 – Competiţie - Aruncarea bandulei la punct fix
Ora 16:30 – Festivitate de premiere şi încheiere
Ora 17:00 – Petrecere pe plajă (Program artistic + Banchet de final )
Discipline sportive şi categorii competiţionale:
Yachting:
1. Optimist – Fete / Băieţi
2. Laser 4.7 – Fete / Băieţi
Volei pe plajă:
1. Fete
2. Băieţi
Badminton pe plajă:
1. Fete
2. Băieţi
Stand up Paddle (SUP):
1. Fete
2. Băieţi
3. Juniori
Aquathlon:
1. 8-9 ani – Fete / Băieţi
2. 10-11 ani – Fete / Băieţi
3. 12-13 ani – Fete / Băieţi
4. 14-15ani – Fete / Băieţi
5. peste 18 ani – Fete / Băieţi
Trasul de parâmă:
1. Open/ echipe
Aruncarea bandulei la punct fix:
1. Fete
2. Băieţi
3. Seniori
Windsurfing:
1. Open
Kiteboarding:
1. Open
Pe aceeaşi temă: