Vasile Dâncu: „Oamenii se tem de regionalizare pentru că şi-au pierdut încrederea în politicieni“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Sociologul Vasile Dâncu este de părere că ar trebui organizate ample dezbateri despre regionalizare. FOTO: Adevărul.

Studiul IRES privind percepţia românilor despre regionalizare arată că majoritatea cred că, de principiu, este o idee bună, însă când vine vorba de riscuri, cei mai mulţi se tem de efectele negative. Sociologul clujean a explicat că oamenii se tem mai ales de modul în care ar putea să pună în practică politicienii acest proiect.

Studiul IRES privind percepţia românilor despre regionalizare arată că opinia publică nu are o viziune clară asupra regionalizării. Pe de o parte, 48% din respondenţi consideră că regionalizarea ar fi un lucru mai degrabă bun, în timp ce 36% consideră că ar fi mai degrabă rău, iar pe de altă parte  64% cred că există riscul dezvoltării inegale a regiunilor, iar 62% cred că va creşte birocraţia şi 49% cred că ar exista riscul separării maghiarilor pe criterii etniceţ De asemenea, dezbinarea românilor este văzut drept un risc de către cei mai mulţi dintre intervievaţi - 57%, în timp ce 41% nu consideră că acest lucru s-ar putea întâmpla în urma regionalizării.

Se gândesc la riscuri gândindu-se la ce se întâmplă în România“

„Această contradicţie în opinii este aparentă. Este normal ca oamenii, când sunt întrebaţi de principiu dacă este bună regionalizarea, să ofere un răspuns gândindu-se la avantaje, la creşterea absorbţiei de bani europeni, la posibilitatea luării mai multor decizii locale, la o mai bună distribuţie a banilor. Pe de altă parte, oamenilor le e frică de riscuri pentru că şi-au pierdut încrederea în politicieni. Ei se gândesc la riscuri ştiind ce se întâmplă în România”, a declarat pentru „Adevărul“ preşedintele IRES, Vasile Dâncu. Sociologul a mai susţinut că aceste riscuri au fost foarte mult mediatizate. „Riscurile regionalizării au fost elemente de discurs public centralist foarte mediatizate. Mulţi politicieni au trans semnale de alarmă şi au avertizat asupra regionalizării încercând să descurajeze ideea.”

Ardelenii şi bănăţenii privesc cu alţi ochi regionalizarea

Studiul IRES relevă că „atunci când sunt întrebaţi daca sunt de părere că regionalizarea ar fi un lucru mai degrabă bun sau mai degraba rău pentru ei personal, cei mai mulţi respondenţi consideră că ar fi mai degrabă bun (48%), în timp ce 36% consideră că ar fi mai degrabă rau, iar 16% nu ştiu dacă ar fi bun sau rău. Barbaţii, tinerii, persoanele cu studii superioare şi locuitorii din Transilvania şi Banat tind să evalueze pozitiv acest proces în proporţie mai ridicată“. Sociologul Vasile Dâncu a explicat că există două motive pentru această diferenţă de opinie: „pe de o parte este componenta etnică, în Ardeal şi Bant existând la populaţia maghiară tendinţa de descentralizare şi autonomie. Pe de altă parte, şi românii din aceste regiuni doresc regionalizarea mai ales pe considerente legate de faptul că banii ar trebui să rămână în această zonă şi de necesitatea unor libertăţi locale suplimentare. De asemenea, aici există şi un nivel de trai un pic mai ridicat ca în celelalte zone.“

Regionalizarea corectă

Un alt aspect perceput ca un risc în urma procesului de regionalizare de către cei mai mulţi dintre indivizii incluşi în eşantion este dezvoltarea inegală a regiunilor - 64%. „Regionalizare presupune că anumite zone cu potenţial mai mare vor devein poli de dezvoltare, consecinţa fiind că acestea se vor dezvolta şi mai mult, iar celelalte vor rămâne în urmă. După părerea mea acest risc nu ar trebui să există dacă se face regionalzarea după principiile europene ale creşterii fluxurilor economice între regiuni şi ale formării unor clustere de dezvoltare care să cuprindă echilibrat regiunile. De exemplu, zonele din Moldova, care nu sunt dezvoltate economic au potenţial mai mare de resurse umane şi materiale, ar trebui să fie ajutate prin politică de stat să se ridice la nivelul celorlalte. Acesta înseamnă regionalizare corectă şi de aceea Uniunea Europeană stimulează proiectele regionale“m a susţinut Vasile Dâncu.  Concluzia sociologului este că este nevoie de dezbateri publice pentru ca oamenii să fie informaţi correct cu legătură la ceea ce presupune regionalizarea.

  

Mai multe pentru tine:
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Cele 5 zodii care vor renaște după Crăciun. Au karma de partea lor și îsi schimbă destinul
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Frumoasă ca o zână. Prințesa Charlene de Monaco a strălucit la Balul de Crăciun cu o rochie "recomandată" de Kate
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat