Două românce vor arbitra finala Ligii Campionilor la handbal feminin

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Simona şi Cristina vor reprezenta România în importanta competiţie   Arhivă adevarul.ro

România va fi reprezentată la sărbătoarea handbalului feminin european, chiar dacă niciuna dintre echipele româneşti nu a reuşit calificarea între cele mai bune formaţii din Europa.

Buzoianca Simona Stancu şi Cristina Năstase, din Galaţi, vor arbitra chiar finala Ligii Campionilor la handbal feminin. 

Desemnarea brigăzii române vine ca o recunoaştere a prestaţiilor excelente de pe tot parcursul sezonului în curs, din Liga Campionilor. 

Anunţul oficial a fost făcut marţi, pe portalul oficial al competiţiei europene

Prima semifinală, cea dintre Gyor şi Brest va fi arbitrată de o brigadă portugheză, iar partida dintre Vipers şi CSKA Moscova va fi oficiată de arbitre din Grecia.

Finala Ligii Campionilor la handbal feminin, arbitrată de cele două românce, se va juca pe 30 mai.

Stancu şi Năstase au beneficiat şi de faptul că nici CSM Bucureşti, nici CSM Râmnicu Vâlcea nu s-au calificat în faza finală a Ligii Campionilor.

Simona Stancu are 35 de ani, este militar de carieră, iar în urmă cu trei ani a primit titlul de Cetăţean de onoare al judeţului Buzău. 

Vă mai recomandăm să citiţi: 

Cercetătorii buzoieni au creat usturoiul Benone, cu gust dulce, acrişor şi iute. Legumicultorul care l-a comandat este fan Benone Sinulescu, rapsodul Buzăului

Afacerea bio a unei americance din Munţii Buzăului, care asigură finanţarea unui cămin de copii

Mai multe pentru tine:
Cel puțin 6 morți și 25 de persoane spitalizate după ce au mâncat acest preparat la restaurant
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
„Noi i-am pus cruce!” Cum a ajuns să arate una dintre cele mai populare stațiuni balneare din România. Dan Negru: „Când eram copil veneam cu ai mei”
Black Friday 2025: Cele mai apreciate parfumuri de damă în România – Top recenzii clienți. Idei de cadouri pentru sărbători
Tânăra de 18 ani care a întors toate scaunele la Vocea României: „Absolut extraordinar!” Cine este Sunamita Beza
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte
Alexandru Ion și Ștefan Floroaica: “Ne-am întors din Asia Express cu multe kilograme în plus... în bagajul vieții”
Scandal de pomină pe „Hai-Hui”, numele emisiunii Marinei Almășan, de la TVR 2. Ce acuzații i se aduc: „Nu e o invenție a TVR”. Replica vedetei: „N-a furat nimeni de la nimeni!”
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți