Ministrul Educaţiei: Putem întârzia şi cu o zi afişarea rezultatelor la Evaluarea Naţională, nu este nicio grabă

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul interimar al Educaţiei, Liviu Pop, speră ca vineri, până la ora 12, să se finalizeze recorectarea lucrărilor la limba şi literatura română, după noul barem, dar ia în calcul şi posibilitatea întârzierii afişării rezultatelor, dacă vor apărea probleme.

Liviu Pop a declarat, pentru Realitatea TV, că vor fi anunţate în cursul zilei de azi eventuale probleme care ar duce la întârzierea afişării rezultatelor la Evaluarea Naţională. O întârziere de o zi nu ar reprezenta o problemă, a adăugat el.

"Mâine sperăm să fie afişarea rezultatelor. Cu siguranţă se vor finaliza corectarea lucrărilor. Eu sper cât mai repede că emoţiile sunt mari. Vineri până la ora 24 se vor afişa. Dacă vor fi probleme le vom anunţa de joi. Vedem care este starea lucrărilor. Dacă se va prelungi vom lăsa şi părinţilor timp să depună contestaţii. Putem întârzia şi cu o zi nu este nici o grabă", a declarat ministrul Educaţiei Liviu Pop pentru Realitatea TV.

Conform programului iniţial al examenului, rezultatele se vor afişa vineri, până la ora 14.00, iar contestaţiile se vor primi în intervalul orar 14.00 - 18.00. După rezolvarea contestaţiilor, rezultatele finale ar trebui afişate pe 2 iulie, conform procedurii anunţate iniţial.

Predicativa la controversata întrebare de la proba de limba română este considerată variantă de răspuns corectă, nu doar subiectiva, cum era în baremul iniţial. Toate lucrările de limba română sunt corectate, din nou, după noul punctaj. Ambele răspunsuri la întrebarea „Ceea ce mă jenează este dificultatea răsfoirii" vor primi cele 60 de sutimi aferente cerinței.

Urmăreşte-ne şi pe FACEBOOK ca să fii la curent cu tot ce mişcă în Bucureşti

Mai multe pentru tine:
Daciana Sârbu și-a refăcut viața după divorțul de Victor Ponta. Cine este bărbatul care l-a înlocuit pe fostul premier al României?
Catherine Zeta-Jones, pusă la zid din cauza unui comentariu deplasat despre un băiat de 12 ani
Copiii care merg la școală cu ghiozdane goale, manuale lipsă și haine insuficiente: „Pentru mulți rămâne un loc al stresului și rușinii.” Studiul care dezvăluie realitatea cruntă
Motivul despărțirii dintre Dan Bittman și Liliana Ștefan, mama celor trei copii ai artistului: „De asta s-a și ajuns unde s-a ajuns”
William își regretă marea slăbiciune și speră din tot sufletul ca cei trei copii ai lui să n-o moștenească
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Calea ferată poate fi refăcută cu banii luați de la UE pentru Apărare. „Tehnica militară merge cu trenul”
Singurul dictator sovietic înlăturat din funcție: «Hrușciov a demascat cultul lui Stalin după moartea lui, iar noi demascăm cultul lui Hrușciov cu el în viață»
Primii pași spre reconciliere! Cum a decurs întâlnirea istorică de 55 de minute dintre Prințul Harry și Regele Charles, tatăl lui
Satul din România care are un singur locuitor: „Nu a vrut în ruptul capului să plece”
Aşa arată acum şcoala unde s-a filmat celebra peliculă „Liceenii”. Clădirea liceului „Alexandru Ioan Cuza” din București a rămas doar un schelet de beton