Luna august aglomerează frontierele din Vest

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Au venit concediile şi pentru românii plecaţi din ţară, astfel, că aceştia au început deja să revină acasă şi astfel începe aglomeraţia la vamă. De asemenea, mai sunt şi românii care pleacă în concediu în alte ţări.

Anul trecut, în această perioadă, frontiera Nădlac II de pe autostradă a fost trecută de peste 700 de mii de persoane. Anul acesta se aşteaptă la fel.

„În fiecare an reuşim să revenim în ţară doar în luna august. Uneori avem noroc şi nu stăm mult la intrarea în ţară. Depinde şi de ora la care ajungem”, spune Mirela Rusu.

Reprezentanţii Poliţiei de Frontieră spun că a fost dispusă suplimentarea personalului planificat la controlul documentelor până la capacitatea permisă de infrastructura fiecărui punct, astfel încât, la nivelul întregii ţări peste 4.000 de poliţişti de frontieră desfăşoară, zilnic, activităţi de supraveghere şi control la frontiera de stat.
„Având în vedere că în luna august mulţi cetăţeni români aflaţi în afara graniţelor ţării se întorc în România pentru a petrece concediul alături de familie, precum şi numărul mare de cetăţeni români care aleg să-şi petreacă vacanţa în afara graniţelor ţării, în perioada următoare se preconizează o creştere a traficului prin punctele de frontieră, mai ales cele din vestul şi sudul ţării”, au declarat reprezentanţii Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Arad.

Pentru a evita aglomeraţia la frontieră, reprezentanţii Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Arad recomandă, ca întotdeauna, tranzitarea tuturor punctelor de frontieră astfel încât să se preîntâmpine apariţia suprasolicitărilor doar a unora dintre acestea din cauza unui număr mare de călători într-un timp foarte scurt.

Reamintim că pentru a veni în sprijinul participanţilor la trafic, Poliţia de Frontieră Română a dezvoltat o aplicaţie on-line, disponibilă pe pagina de internet www.politiadefrontiera.ro. Această aplicaţie on-line prezintă o medie a timpilor de aşteptare în punctele rutiere de trecere a frontierei.

Vă mai recomandăm: Doi şefi de la Poliţia de Frontieră Botoşani, puşi sub control judiciar de DNA după ce ar fi dispus unor subalterni să lase un şofer să circule fără permis

Canicula aduce restricţii de circulaţie pe drumurile care tranzitează 15 judeţe din vestul ţării


 

Mai multe pentru tine:
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Păreri pro și contra despre Catedrala Mântuirii Neamului. Mihai Găinușă: „Bolnavii care nu plătesc CASS vor merge la Catedrală, nu la camera de gardă”. Ce spune Dan Negru?
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Economiști: Vânzările de mașini electrice Tesla, afectate substanțial în SUA de politica partizană a lui Elon Musk
Regele britanic care se purta mai bine cu amantele, decât cu soția! Pe iubite le răsfăța cu bijuterii și palate, nevasta era complet ignorată
33 de ani fără Anda Călugăreanu. Saveta Bogdan: „Ioana a rămas a nimănui, după decesul mamei. Dan Tufaru o internase la o casă de copii”. Cum arată mormântul artistei?
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Alimentul de care Fuego nu se atinge: „Cel mai nociv pentru ființa umană”. Îi îndeamnă pe toți să-l evite