Apelul unui politician de altădată: „Un Alecsandri, un Kogălniceanu nu plecau în străinătate pe bugetul statului”

0
Publicat:

La 20 decembrie 1929, dr. Nicolae Lupu, lider al Partidului Țărănesc, aflat în opoziție, cerea,  în Parlament, să se stopeze risipa din bani publici.

Într-o perioadă în care criza economică începuse, liderii partidelor de Opoziție cereau reducerea cheltuielilor: ,,Nu ne este permis să ne îmbuibăm în lux… Apăi, d-lor, Poincaré în Franța, nu merge la teatru cu mașina Președinției Consiliului, ci cu taximetrul… Pe urmă, d-lor, să încetăm odată cu această epidemie de misiuni în străinătate. Apoi, înainte, d-lor, plecau în străinătate un Alecsandri, un Kogălniceanu, și plecau pe socoteala lor proprie, nu plecau pe bugetul Statului.. Credeți d-voastră că țara nu vede, țara nu numără… Nimic nu este mai grav într-un popor decât atunci când își pierde încrederea în conducătorii săi“.

Dr. Nicolae Lupu era de părere că „ dacă cerem țăranului și ultimul ban, nu ne este permis să ne îmbuibăm în lux.  Trebuie cu toții să ne punem cenușe pe cap. Dacă cerem contribuabilului ultima picătură de sânge, nu avem dreptul să ne prezentăm în fața lui cu avantagii, ci, dimpotrivă, deopotrivă cu ei și aceasta până când vom reuși ca ridicând bogăţia țării să ridicăm și bugetul general al Statului...“.

O primă măsură era plafonarea salariilor. Din punctul său de vedere, niciun cetățean nu avea voie să încaseze un salariu mai mare de 30.000 lei lunar. Apoi, reduceri se puteau face și la automobilele cu care se plimbau miniștrii. El dădea ca exemplu Franța: „Apăi, d-lor, Poincaré în Franța, nu merge la teatru cu mașina Președinției Consiliului, ci cu taximetrul. Opt automobile, pentru opt miniștri – căci atâți vă trebuie – și câte unul la prefect, și halt! Cine vrea să se plimbe, să se plimbe pe cheltuiala lui proprie!“.

Liderul țărăniștilor reclama și misiunile în străinătate: „să încetăm odată cu această epidemie de misiuni în străinătate. Apoi, înainte, d-lor, plecau în străinătate un Alecsandri, un Kogălniceanu, și plecau pe socoteala lor proprie, nu plecau pe bugetul Statului. Dar acum, de când cu Societatea Națiunilor – la care am auzit că ați trimis vreo 27 de delegați -, a ajuns o adevărată epidemie... Plătește contribuabilul...“ Textul a fost făcut public de istoricul militar Alesandru Duțu.

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Salariul pe care îl încasează un român, în Elveția: „Acum muncesc la pește congelat. 3 luni am fost în probe”. Ce cheltuieli lunare are?
Black Friday 2025 la Various Brands: outfit complet de iarnă pentru femei, cu cea mai mare reducere. Idei de cadouri pentru sărbători
Există 21 de tipuri diferite de penisuri, spun studiile. Cum să ai parte de plăcere maximă, indiferent de formă
Cele mai bune oferte la încălțămintea de iarnă: economisește peste 50% pe Otter înainte de Black Friday
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Răsturnare de situație în cazul morții Andreei Cuciuc. Ce ascundea familia? Acuzații și dezvăluiri incredibile despre moartea adolescentei la Balul Bobocilor. La ce presiuni a fost supusă familia
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți
Black Friday toată luna la Mobila Laguna: reduceri care depășesc 70% și economii de peste 6.000 de lei pentru cumpărători