Rezultate alegeri locale 2024. Cel mai vechi primar din județul Botoșani, învins. PSD detronat de PNL și AUR în trei mari comune

0
Publicat:

Alegerile locale de duminică au înregistrat surprize mari în județul Botoșani. Cel mai vechi primar din județ a pierdut alegerile, la fel și alți primari, cu multe mandate, considerați ca și câștigători înainte de începerea alegerilor.

Viorel Toma fostul primar din Hudești FOTO facebook

Alegerile locale de duminică 9 iunie au venit cu surprize electorale în județul Botoșani. Primari cu mare experiență politică și multe mandate au pierdut în fața unor contracandidați tineri. Totodată, deși județul își menține orientarea social-democrată în majoritatea comunelor, în trei mari unități administrativ teritoriale, PNL s-a impus în mod surprinzător, întrerupând tradiția PSD. 

Cel mai vechi primar din Botoșani învins la alegeri

În comuna Hudești, generații întregi de localnici l-au votat pe Viorel Atomei. Acesta este cel mai vechi primar din județ, ocupând funcția de edil al comunei din anul 1990 până în vara lui 2024. Adică 34 de ani. Viorel Atomei a fost candidatul PSD și la alegerile de duminică, însă a pierdut în mod surprinzător, după opt mandate în fața liberalul Cătălin Dimitrie Zlei. Practic, după mai bine de trei decenii, social-democrații au pierdut în fața liberalilor, la Hudești. 

Primării mari câștigate de liberali, într-un județ „roșu”

Deși majoritatea primăriilor din județ au fost câștigate de PSD-iști, trei comune pe care social-democrații se bazau la alegeri, au fost revendicate, după votul de duminică, de tabăra liberală. Surprizele sunt mari, mai ales că cei susținuți de PSD erau primari cu mari experiență politică, multe mandate și siguri de victorie. Este vorba despre comuna Vorona, una dintre cele mai mari din județ, acolo unde profesorul Aurel Ștefan, a ocupat funcția de primar, fără întrerupere, timp de două decenii. Aurel Ștefan a fost învins de Sergiu Dascălu, candidatul PNL. La Vârful Câmpului, social-democrata Maria Huțu a fost învinsă de liberalul Ovidiu Domunco, iar la Trușești, social-democratul Grișa Ailenei a pierdut în fața lui Mihai Puruniu de la AUR.  

Mai multe pentru tine:
Profesoară de biologie din Iași, implicată într-un scandal uriaș. Elevii ar fi găsit imagini cu ea pe site-uri pentru adulți: „Face filme”
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Rușii se învârt în jurul lui Trump. Vor să-l convingă să accepte planul lui Putin. Europa, avertizată să rămână vigilentă
Tradiții și superstiții de Sfântul Dumitru. De ce nu e bine să atingi cuțitele în această zi
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Șeful spionajului militar ucrainen explică cele trei obiective ale atacurilor hibride lansate de Rusia împotriva Europei
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”