Percheziţii la o fabrică de biocide contrafăcute din Botoşani. Firma era autorizată să producă ceai, cafea sau cosmetice

0
Publicat:
Ultima actualizare:

O firmă din Botoşani autorizată doar pentru fabricarea produselor alimentare sau cosmetice punea pe piaţă biocide contrafăcute  pe bază de alcool etilic denaturant prin diverse procedee ilegale. Procurorii şi poliţiştii din Botoşani au deschis în acest caz un dosar penal pentru înşelăciune şi falsificarea sau substituirea de alimente sau produse, informează Poliţia Română.

„Deşi agentul economic nu ar deţine autorizaţia necesară emisă de Ministerul Sănătăţii, la punctul de lucru ar fi fost obţinute diferite produse biocide destinate comerţului exterior în diferite state UE şi non-UE şi care ar fi avut în componenţă 70% alcool etilic, ce ar fi fost, ulterior, denaturat cu diferite substanţe”, se arată înntr-un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR).

Anchetatorii aut constatat faptul că punctul de lucru al societăţii respective are autorizaţie doar pentru activităţi de „ambalare, fabricarea altor produse alimentare, prepararea ceaiului şi a cafelei, precum şi fabricarea parfumurilor şi a produselor cosmetice”.

„Din cercetările efectuate a rezultat faptul că agentul economic nu ar fi producător autorizat de alcool etilic şi nici nu s-ar fi aprovizionat cu un asemenea produs accizat. În fapt, pentru obţinerea alcoolului etilic, ce ar fi fost folosit la prepararea biocidelor, acesta ar fi achiziţionat în perioada mai-iunie 2020 (de la doi producători naţionali autorizaţi de Ministerul Sănătăţii), aproximativ 20.000 de litri de alcool sanitar”, se arată în comunicat.

Ulterior, angajaţii firmei ar fi supus alcoolul unui proces de filtrare, pentru care ar fi folosit o instalaţie artizanală, destinată în mod obişnuit filtrării produselor viticole.

Ce au găsit anchetatorii la percheziţii

În urma percheziţiei, poliţiştii au ridicat mostre conţinând alcoolul rezultat în urma filtrării artizanale (ce vor fi analizate în laborator autorizat), precum şi alte probe pentru soluţionarea cauzei. 

La percheziţii au participat poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Botoşani sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Botoşani.

Activităţile au fost desfăşurate cu sprijinul specialiştilor din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Botoşani şi ai Biroului Vamal de Interior Botoşani.

Mai multe pentru tine:
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
Cele 3 zodii care vor avea un înger păzitor alături de ele, începând de pe 25 februarie. Norocul le va surâde, în sfârșit, și acestor nativi
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
De ce tot mai mulți români aleg să monteze chiuveta sub fereastră în bucătărie. Care sunt, de fapt, avantajele