Crimă de „onoare“: A fugit cu iubitul şi a fost ucisă de propria familie cu ajutorul unui măcelar

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Poliţia din Gaya, un oraş din nord-estul Indiei, a anunţat că a găsit trupul neînsufleţit al unei adolescente care a fost dezmembrată şi mutilată de propria familie pentru a-şi spăla „onoarea“, relatează The Guardian.

Cadavrul unei adolescente de 16 ani a fost găsit duminică de Poliţia din Gaya, în nord-estul Indiei. Imagini cu trupul ei mutilat au ajuns pe reţelele de socializare şi prezintă indicii că ar fi fost stropită cu acid.

Crima, de o brutalitate extremă, a scos oamenii în stradă, care au protestat şi au aprins lumânări în memoria victimei.

„Este un caz de crimă din onoare. Fata fugise împreună cu iubitul ei pe 28 decembrie din locuinţa ei din Patwa Panchayat, dar s-a întors după trei zile. Părinţii s-au înfuriat şi au pus la cale crima cu sânge rece, împreună cu un prietende-al lor, măcelar“, a declarat şeful Poliţiei din Gaya.

„După descoperirea trupului, i-am chemat pe părinţii ei la secţie de mai multe ori, pentru a le lua mărturiile, dar au inventat tot felul de scuze şi nu s-au prezentat. Încercarea lor dubioasă de a scăpa de interogatoriu ne-a confirmat suspiciunile. Între timp, l-am arestat pe măcelar, care ne-a povestit tot ce s-a întâmplat“, a adăugat el.

În 2016, 69 de „crime din onoare” au fost înregistrate oficial în India.  Activiştii pentru drepturile omului afirmă însă că numărul cazurilor este mult mai mare.

Mai multe pentru tine:
Sute de monede antice din aur și argint, descoperite într-o locație secretă
Cu ce se delectează în mod frecvent Prințesa Charlene, Prințesa Kate sau Regina Letizia. Mâncărurile preferate ale nobililor
Val de ură după nunta lui Dorian Popa din Maldive. Artistul, făcut praf după ce a publicat acest video cu mireasa
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Șefa ANM răspunde acuzațiilor cu privire la Codul roșu anunțat în Capitală. Elena Mateescu: „Ne raportăm la criterii clare”
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Lisav Eissat a debutat la naționala României, dar încă poate fi „deturnat” de Israel. Condiția pentru a devenit 100% tricolor
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa
Un bărbat din Austria a fost atacat de hoții care i-au spart magazinul. Pe una din sacoșele uitate la locul faptei scria „România neîmblânzită”