„Sultanul” Erdogan, de neînduplecat: premierul turc merge înainte cu demolarea parcului Gezi, în ciuda protestelor

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Premierul turc Recep Tayyip Erdogan a declarat joi, la Tunis, că guvernul său va merge înainte cu controversatul plan de a demola parcul Gezi din centrul Istanbulului, în ciuda protestelor sângeroase care au avut loc în ultima săptămână în toată ţara, notează Russia Today, AFP şi Reuters.

"Proiectul respectă istoria, cultura şi mediul (...). Ceea ce facem noi este să protejăm drepturile majorităţii şi să păstrăm frumuseţea Istanbulului", a afirmat el, cu doar câteva ore înainte să-şi încheie turneul de patru zile în Africa de Nord şi să se întoarcă în ţară.

„Vom duce acest proiect până la capăt", a adăugat el. „Nu vom permite unei minorităţi să impună legea majorităţii şi nu vom accepta nici tirania majorităţii", a declarat Erdogan.

El a denunţat, de asemenea, participarea unei organizaţii "teroriste" la proteste.

„Printre protestatari există extremişti, unii sunt implicaţi în terorism (...) şi susţinătorii acestei organizaţii teroriste sunt prezenţi în piaţa" Taksim, a asigurat el, evocând atentatul împotriva ambasadei Statelor Unite la Ankara din februarie, atribuit unui grup de extremă stânga.

Erdogan, întrebat de un jurnalist turc, a dezminţit implicarea unor diplimaţi în tulburări, dar a dezvăluit că au fost arestaţi şapte străini.

„Sunt şapte străini implicaţi în tulburări, dintre care şase au fost aduşi în faţa procurorului Republicii şi unul este în stare de arest", a declarat premierul.

„O anchetă este în curs pentru a stabili modul în care aceştia au participat la violenţe", a adăugat el fără să precizeze naţionalitatea şi locul în care au fost arestaţi aceştia sau unde sunt deţinuţi.

Erdogan a ţinut totuşi să sublinieze că nu consideră că ecologiştii ar fi la originea tulburărilor.

În Turcia, protestele au intrat în cea de-a doua săptămână cu un bilanţ destul de sumbru: patru morţi şi peste 4.000 de răniţi. Deşi au început ca o manifestaţie ecologistă timidă, care milita împotriva distrugerii parcului Gezi, protestele au degenerat şi s-au extins în ultimele zile în toată ţara.

Poziţia lui Erdogan, al cărui partid se află la guvernare şi se bucură de un sprijin generos din partea populaţiei, demonstrează că premierul turc este de neînduplecat. „Nu suportă cineva să se opună ideilor lui. O ia ca pe un atac personal. Este obişnuit să fie sprijinit de popor, după ce a obţinut 50% din voturi. De data asta nu se aştepta ca protestul să fie atât de puternic”, a declarat pentru Russia Today prezentatorul turc Mutlu Tonbekci.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta