Parcul Gezi din Istanbul se redeschide „în câteva zile”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Parcul Gezi din Istanbul, devenit în ultima lună scena şi simbolul confruntărilor violente dintre protestatari şi forţele de ordine, se va redeschide în câteva zile, a declarat guvernatorul oraşului.

În prezent, parcul Gezi din Istanbul este închis din cauza manifestaţiilor violente de stradă, care s-au răspândit din Istanbul în aproape 70 de oraşe din Turcia în câteva zile. 

„Lucrările se vor termina în câteva zile, iar parcul va fi redeschis publicului”, a declarat Huseyin Avni Mutlu, guvernatorul Istanbulului, citat de cotidianul „Hurriyet”. 

Parcul este închis după ce intervenţia în forţă a autorităţilor a înlăturat corturile protestatarilor, care dormeau acolo de mai bine de două săptămâni înainte de a fi evacuaţi. 

Protestele din Turcia au început pe 28 mai ca manifestaţii paşnice de stradă pentruprotejarea parcului Gezi, ultimul din Istanbul. 

Acestea s-au transformat rapid în demonstraţii împotriva premierului Recep Tayyip Erdogan, iar confruntările violente dintre protestatari şi forţele de ordine continuă de atunci.  

Poliţia a folosit gaze lacrimogene şi tunuri cu apă pentru a dispersa mulţimea şi cel puţin patru persoane au fost rănite.


Gaze lacrimogene şi tunuri cu apă, folosite pentru a dispersa peste 2.000 de manifestanţi, la Ankara

Poliţia antirevoltă turcă a folosit gaze lacrimogene şi tunuri cu apă în cursul nopţii de marţi spre miercuri pentru a dispersa peste 2.000 de manifestanţi antiguvernamentali, la Ankara, procedând inclusiv la 16 arestări, a anunţat presa, relatează AFP.


Acord UE de principiu pentru deschiderea unui nou capitol de negociere de aderare cu Turcia

Statele membre ale Uniunii Europene (UE) au ajuns la un acord de principiu în vederea deschiderii unui nou capitol în cadrul negocierilor de aderare cu Turcia, a declarat un purtător de cuvânt al preşedinţiei irlandeze, relatează AFP. 


Europa, visul imposibil al Turciei?

A crescut spectaculos nivelul tensiunilor diplomatice intre Turcia şi Germania: diplomaţia de la Ankara o acuză deschis pe Angela Merkel de „manevă electorală facilă” pe spezele Turciei în urma acuzaţiilor aduse de Cancelarul Germaniei privind modul extrem de dur şi care nu are nimic de-a face cu regulile democraţiei în care au fost reprimate demonstraţiile anti-Erdogan…


VIDEO Ion Cristoiu şi Dan Falcan, la Adevărul Live. Cristoiu, despre Transnistria: „Să nu uităm că soarele strălucitor rămâne la Moscova”

Jurnalistul Ion Cristoiu a discutat, la Adevărul Live, cu istoricul Dan Falcan şi cu moderatorul Ion M. Ioniţă despre tensiunile din Transnistria, despre căile prin care a fost cedată Basarabia, despre mizele protestelor din Turcia, despre întoarcerea la otomanism. Totodată, Cristoiu a făcut dezvăluiri în premieră despre vizita lui Alexandru Ioan Cuza la Istanbul.


În Turcia, haosul a preluat din nou conducerea. Înmormântarea unui protestatar, marcată de confruntări violente cu forţele de ordine

Înmormântarea unui protestatar s-a transformat în haos duminică, în Ankara, după ce poliţia a folosit tunuri cu apă şi gaze lacrimogene pentru a împrăştia manifestanţii care aruncau cu pietre.

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux