Armata rusă susţine că a avansat trei kilometri spre Kupiansk, în nord-estul Ucrainei. Rușii vor să câștige teren în regiunea Harkov

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Rusia a declarat luni că a avansat în trei zile trei kilometri spre Kupiansk, în nord-estul Ucrainei, regiunea Harkov, o zonă pe care forţele ucrainene au recucerit-o în septembrie anul trecut şi care se confruntă cu o ofensivă rusă de câteva săptămâni, informează AFP, preluat de Agepres.

Forțele ucrainene au recucerit Kupiansk anul trecut FOTO EPA-EFE

„În ultimele trei zile, soldaţii ruşi au făcut un avans în această direcţie de peste trei kilometri pe o porţiune de front lungă de 11 kilometri", a transmis Ministerul rus al Apărării în buletinul său zilnic.

Conform sursei citate, este vorba de zona dintre satele Vilciana şi Perciotravneve, la nord-est de Kupiansk, un oraş cu aproximativ 26.000-28.000 de locuitori înainte de conflict.

Rușii vor să câștige teren în regiunea Harkov

„De fapt, pe parcursul întregii săptămâni trecute, estul a fost epicentrul ostilităților. Frontul Kupiansk a fost probabil cel mai fierbinte. Inamicul a încercat să recupereze pozițiile pe care le-a pierdut toamna trecută”, a transmis viceministrul ucrainean al apărării Hanna Maliar, potrivit Ukrainska Pravda.

Potrivit lui Maliar, rușii au bombardat Estul de peste 9.000 de ori săptămâna trecută. „Inamicul a cheltuit aproape o jumătate de milion de cartușe numai în Est săptămâna trecută. Luptătorii noștri au continuat operațiunile ofensive pe frontul Bahmut sub focul continuu al artileriei", a subliniat ministrul adjunct al Apărării.

Maliar a mai adăugat că rușii vor să recupereze pozițiile pe care le-au pierdut în regiunea Harkov. "Au un astfel de plan, vor să recâștige acele teritorii din regiunea Harkov care au fost pierdute după ce le-am eliberat", a spus ea.

Kievul a recunoscut la jumătatea lunii iulie că se află într-o "poziţie defensivă" în regiunea Kupiansk, armata rusă lansând o ofensivă acolo. De atunci, Moscova pretinde că avansează puțin câte puţin, notează AFP.

Forţele Kievului au început o contraofensivă majoră în iunie pentru a încerca să recucerească teritoriile estice şi sudice ocupate de armata rusă.

Cu toate acestea, progresul a fost până acum destul de mic, deoarece Rusia a construit linii defensive puternice, constând din tranşee, capcane antitanc şi câmpuri minate.

Zona Kupiansk şi cea mai mare parte a regiunii Harkov au fost recucerite de la armata rusă în septembrie anul trecut, după o ofensivă surpriză a forţelor ucrainene.

Mai multe pentru tine:
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Nu a ajuns la Palat, dar tot e în câștig! Fosta amantă a Regelui Frederik face iarăși valuri
Gestul șocant al Marianei Moculescu față de Horia Moculescu, chiar când acesta se afla pe patul de moarte: „Solicit să fie interzis!”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
Călăii din sistem. Cum a torturat mii de tineri cel mai prolific abuzator sexual din istorie, devenit pastor și decorat de stat. Îi viola și îi strangula. Trăiau orori greu de imaginat. Cazul, mușamalizat de magistrați