Google cere permisiunea justiţiei din SUA pentru a publica cererile trimise de NSA

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Google vrea să dezvăluie ce anume cer agenţiile de informaţii. FOTO Răzvan Băltăreţu/Adevărul

Google a trimis o scrisoare Procurorului General al SUA în care solicită să i se permită să publice tot ceea ce primeşte de la NSA. Asta înseamnă că în raportul său de transparenţă, pe care îl publică de două ori pe an, va specifica şi ce anume vor astfel de agenţii de la companie.

Google vrea ca cererile pe care le primeşte să nu mai fie secrete şi doar trecute în raport sub formă de cifre. Astfel, cere permisiunea justiţiei din SUA. În raportul de transparenţă menţionează ce guverne îi solicită informaţii cu privire la utilizatorii, sau să şteargă acele informaţii, şi cât de multe cereri primeşte anual. Nu dezvăluie însă şi ce conţin acele cereri, notează BusinessInsider.

Odată cu scandalul de spionaj în care a fost implicată şi compania Google, gigantul online vrea să dezvăluie mai multe şi menţionează că doreşte acest lucru, deoarece utilizatorii au ajuns să aibă încredere în serviciile sale şi nu vrea să piardă acest lucru. Mai mult, compania menţionează în cererea sa că până acum nu a fost nicio problemă pentru că a publicat doar cifre. „Transparenţa în acest domeniu va deservi interesul public, dar nu va afecta siguranţa naţională“, se mai arată în scrisoare.

Google a negat în primă fază că a furnizat vreodată informaţii NSA, în ciuda faptului că apare pe listă cu alte câteva companii mari, cum ar fi Facebook, Microsoft sau Apple. Există teorii care susţin că nici nu a trebuit că Google să ofere date, NSA şi le-a luat direct. Sau că a fost o înţelegere tacită, dar dacă Google ar admite aşa ceva, încrederea utilizatorilor în produsele sale ar scădea dramatic.

Vrem să discutăm cu voi, „Adevărul Tech“ este şi pe Facebook.

Rămâne de văzut ce anume răspunde justiţia din SUA. Până atunci, află mai multe despre scandalul în care sunt implicaţi giganţii Internetului şi NSA:

FOTO Cum spionează SUA prin Google, Facebook sau Microsoft. Programul PRISM obţine date în două moduri

Google, Facebook, Apple sau SUA? Cine minte în legătură cu implicarea în cel mai mare program de spionare a oamenilor

Spionaj în SUA: NSA şi FBI au acces la datele private de la Google, Facebook, Apple şi Verizon. Giganţii neagă

VIDEO Un fost angajat CIA face să tremure Guvernul SUA

Mai multe pentru tine:
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
Cel puțin 6 morți și 25 de persoane spitalizate după ce au mâncat acest preparat la restaurant
Black Friday 2025: Cele mai apreciate parfumuri de damă în România – Top recenzii clienți. Idei de cadouri pentru sărbători
„Noi i-am pus cruce!” Cum a ajuns să arate una dintre cele mai populare stațiuni balneare din România. Dan Negru: „Când eram copil veneam cu ai mei”
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Scandal de pomină pe „Hai-Hui”, numele emisiunii Marinei Almășan, de la TVR 2. Ce acuzații i se aduc: „Nu e o invenție a TVR”. Replica vedetei: „N-a furat nimeni de la nimeni!”
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți
Tânăra de 18 ani care a întors toate scaunele la Vocea României: „Absolut extraordinar!” Cine este Sunamita Beza
Alexandru Ion și Ștefan Floroaica: “Ne-am întors din Asia Express cu multe kilograme în plus... în bagajul vieții”
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte