Stimulare şi sănătate la pachet: unde sunt angajaţii plătiţi cu 300 de dolari pe an pentru a dormi

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Compania americană Aetna îşi plăteşte angajaţii pentru a dormi suficient. FOTO Arhivă

În toiul ofertelor de pachete de wellness pentru angajaţi, o companie americană a venit cu o idee inovatoare care reduce cearcănele.

Tendinţa crescândă din ultimii ani de a pune la dispoziţia angajaţilor programe de wellness a făcut ca o companie din Hartford, Connecticut, ce activează pe piaţa asigurărilor de sănătate, să lanseze un bonus cu totul deosebit: Aetna îşi plăteşte angajaţii pentru a dormi suficient.

Astfel, potrivit businessinsider.com, aceştia primesc 1,25 dolari pentru fiecare noapte în care dorm mai mult de şapte ore. Decizia companiei a fost luată nu doar în conformitate cu rezultatele la care au ajuns Centrele pentru Controlul şi Prevenţia Bolii, şi anume că lipsa somnului poate dăuna sănătăţii, dar şi cu aspectul privind productivitatea în rândul angajaţilor.

„Poţi termina treaba mai repede dacă oamenii sunt prezenţi şi pregătiţi”, susţine preşedintele Aetna Mark Bertolini, adăugând că nu poţi fi bine pregătit dacă eşti pe jumătate adormit. Soluţia: pentru fiecare 20 de nopţi în care angajaţii dorm cel puţin 7 ore pe noapte, ei câştigă 25 de dolari. După calcul, aceasta înseamnă 300 de dolari pe an. Soluţia companiei include şi alte componente precum tweet-uri care le reamintesc angajaţilor cât de important este somnul, postări pe Tumblr despre poziţia ideală din timpul somnului sau diverse filmuleţe postate pe Youtube.

În urma mai multor studii internaţionale realizate atât în companiile mari, cât şi în cele mici şi mijlocii, citate de presa locală, programele de wellness în companii contribuie cu între 25% şi 55% la creşterea productivităţii organizaţiei şi a stabilităţii şi eficienţei angajaţilor.

În România există programe Corporate Wellness care pun la dispoziţia angajatorilor pachete de managementul stresului , oferte de carduri cadou pentru angajaţi sau pachete de detoxifiere mentală la birou. De asemenea, unele corporaţii din ţara noastră au şi programe Wellness Corporate prin care se încearcă prevenirea sau tratarea alternativă şi non-invazivă a surselor care generează problemele: poziţia îndelungată şi cel mai adesea defectuoasă la birou, durerile de cap cauzate de ochii ţintiţi ore în şir în ecranul calculatorului sau durerile la mâna care face mişcări repetitive pe tastatură/ mouse.

Mai multe pentru tine:
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Jaful deceniului la Luvru: au fost arestați doi suspecți. Unul dintre ei încerca să fugă în Algeria
Prințul renegat, un libidinos notoriu! Apela la angajații de la Palat să facă rost de femei și-și dorea ”blonde și balerine”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Profesoară de biologie din Iași, implicată într-un scandal uriaș. Elevii ar fi găsit imagini cu ea pe site-uri pentru adulți: „Face filme”
Tradiții și superstiții de Sfântul Dumitru. De ce nu e bine să atingi cuțitele în această zi