„Fraţii Karamazov”, un spectacol al tinerilor absolvenţi UNATC, se joacă la Teatrul Elisabeta

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Spectacolul „Fraţii Karamazov”,  producţie a UNATC I.L.Caragiale Bucureşti, realizată de clasa lui Florin Zamfirescu, se va juca luni, 9 martie, de la ora 19.00, la Teatrul Elisabeta.

Spectacolul de licenta Fratii Karamazov a prilejuit studentilor Anului III, Arta Actorului, de la UNATC Bucuresti, intalnirea cu unul dintre cele mai valoroase texte ale literaturii clasice universale.

Felul in care am construit traseul artistic al spectacolului a tinut seama, fara indoiala, de modul in care, cu fiecare actor in parte am analizat in cele mai mici detalii structura interioara a fiecarui rol in parte, spun studenţii.

 Din dorinta de a scoate in evidenta doar Omul, cu trairile si framantarile sale, cu bucuriile si tristetile, cu balansul permanent intre Lumina si Intuneric, pe un „camp de batalie, care e chiar sufletul omului”, am ales eliberarea scenei de orice fel de decor de sorginte stilistica realista, pastrand insa, in jocul actorului, drumul stanislavskian al realismului psihologic. 

Singurele „ajutoare” scenografice pe care le-am folosit sunt fundalul (panza de mari dimensiuni, pictata in ulei, de catre un tanar artist plastic) ce reprezinta „Coborarea in iad” (icoana de pe peretele exterior al Manastirii Voronet), ca semn al luptei permanente pe care o traverseaza fiinta umana, aflata mereu si mereu... intre rai si iad, precum si scaunul ce reprezinta, in stil estetic cubist, acelasi drum de la intuneric catre lumina. Este, de fapt, limbajul in care am propus acest spectacol: cubismul fiind curentul artistic care a spulberat forma, neviciind insa, fondul, spiritul operei, consideră echipa de tineri actori.

Distributia:
Dimitri Karamazov – Andrei Ciopec
Ivan Karamazov – Daniel Achim
Aleosa Karamazov – Costi Apostol
Smerdiakov – Vlad Benescu
Parintele Zosima – Liviu Popa
Rakitin – Florin Craciun
Procurorul – Tudor Morgovan
Judecatorul – Adrian Georgescu
Grusenka – Liudmila Bzovai
Katerina Ivanovna – Delia Danciu
Lise – Adela Bengescu
D-na Hochlakova – Ana Olas
Pan Miusialovici – Razvan Banica
Pan Wrublewski – Adrian Loghin
Calugari / Politisti – Cosmin Vajeu; Mihnea Nicolau
Tiganci – Ioana Calin; Calina Epuran; Romanita Toma; Ana Turcu
Regia si dramatizarea: Lector univ.dr. Bogdana Darie
Costumele si scenografia : Raluca Alexandrescu
Coregrafie Lorette Enache / Vlad Benescu
Ilustratia muzicala: Adrian Loghin
Pictura fundal: Gardin Cristian
Light design: Alexandru Bibere
Asistent regie: Andrei Ciopec

Mai multe pentru tine:
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Descoperire uluitoare despre Triunghiul Bermudelor. Doi seismologi dezvăluie ce se află sub fundul Atlanticului
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate