România U21, calificare cu mari emoţii la EURO! Adrian Mutu a intrat în istorie!

0
FOTO Mediafax / Alexandru Dobre

Tricolorii vor juca pentru a doua oară consecutiv la turneul final al Campionatului European de tineret, după ce a remizat, marţi, la Ploieşti, scor 1-1 (0-0), cu Danemarca.

Înaintea începerii ultimului meci din actuala campanie a preliminariilor, „tricolorii mici” ştiau că au nevoie de victorie pentru a se califica la turneul final. Bosnia şi Herţegovina ne-a dat însă o mare mână de ajutor, a învins Belgia, 3-2, meci terminat când pe stadionul Ilie Oană era minutul 20, ceea ce le-a lăsat jucătorilor antrenaţi de Adrian Mutu şansa de a ajunge la EURO şi cu un rezultat de egalitate, nu doar cu o victorie.

Chiar dacă era deja calificată, selecţionata daneză a venit în România pregăttă să îşi vândă scump pielea. Antrenorul spaniol Albert Capellas nu a făcut experimente şi a convocat cei mai în formă jucători. Cu toate acestea, România a dominat autoritar prima repriză. Tricolorii au avut 8 lovituri colţ, faţă de una singură a oaspeţilor, iar Olaru (3), Costache (11), Ciubotariu (22) şi Mâţan (24) au irosit şanse bune de a deschide scorul.

Repriza a doua a început cu o uriaşă eroare de arbitraj. În minutul 49, Paşcanu a faultat în afara careului mare, însă arbitrul georgian Vadachkoria a mutat infracţiunea în suprafaţa de pedeapsă. Laursen a transformat fără emoţii şi Danemarca a deschis scorul la primul şut pe poarta lui Vlad.

Centralul a mai greşit o dată, în minutul 58, de data această în favoarea Româneii, când l-a eliminat direct pe Hausner, însă infracţiunea ar fi trebuit sancţionată doar cu cartonaş galben. Chiar dacă au rămas cu un om în plus pe teren, jocul României a fost confuz încă 15 minute, poarta daneză nefiind pusă în real pericol. Egalarea a fost adusă de Costache (73), dintr-o pasă a lui Moruţan, venită după ce Olaru trimisese mingea în bară.

Până la final, mulţumite cu rezultatul de pe tabelă, ambele echipe au jucat doar la trecerea timpului. În cele 4 minute de prelungire acordate, naţionala României a pasat doar la mijlocul terenului, iar danezii au atins o singură dată mingea.

Ce spun tricolorii după a doua calificare consecutivă

Mutu a intrat în istorie

Selecţionerul Adrian Mutu a devenit al treilea antrenor român care va participa la un turneu final de Campionat European sau Mondial, după ce a evoluat la acest nivel şi ca jucător. Primul a fost Mircea Lucescu, prezent la CM 1970, ca jucător, şi la Euro 1984, ca selecţioner. Al doilea e Mirel Rădoi, care a fost la Euro 2008 pe când îmbrăca tricoul naţionalei şi la Euro U21 din 2019, ca selecţioner. Mutu a evoluat cu reprezentativa României la două turnee finale: Euro 2000 şi Euro 2008. Acum, va participa la Euro U21 din 2021, din postura de selecţioner.

Mutu, planuri mari pentru Euro! Cui i-a dedicat calificarea la turneul final

Turneul final va fi găzduit de Ungaria şi Slovenia. Faza grupelor e programată pentru 24-31 martie 2021. Apoi, meciurile din fazele eliminatorii se vor desfăşura, între 31 mai - 6 iunie 2021.

Au evoluat următoarele echipe:

România: Vlad – Boboc, Paşcanu, Ciobotariu, Haruţ – Moruţan, M. Marin, Olaru – I. Hagi,  Costache (Carnat '76),  Măţan. Selecţioner: Adrian Mutu;
Danemarca: Christensen – Sery, Nelsson (Hausner '53), Bech, Klitten – Laursen, Kofod Andersen, Nartey – Isaksen (Daramy '46), Jensen (Madsen '62), Lindstrom (Holse '46). Selecţioner: Albert Capellas.

6. Malta U21                 10 0 1 9 4-30 1

România este a patra în ierarhia formaţiilor de pe locul al doilea şi mai poate fi întrecută doar de Islanda (locul 2, în Grupa 1), echipă al cărui meci din Armenia a fost amânat, din cauza conflictului militar din Nagorno-Karabah. La turneul final se califică echipele de pe primul loc în cele nouă grupe şi cele mai bune cinci formaţii de pe locurile 2.