Harry Kane și Bayern Munchen, umilință în Supercupa Germaniei. Jucătorul care a strălucit VIDEO

0

Se anunța sâmbătă sărbătoare la Bayern cu prilejul Supercupei Germaniei. Campioana reușise un transfer stelar - golgeterul all-time al Angliei, Herry Kane -, iar meciul cu Leipzig se disputa în fața propriilor suporteri.

Însă seara s-a transformat în coșmar pentru bavarezi. Câștigătoare a campionatului după un sezon scârțâit, Bayern și-a continuat evoluțiile nefaste. 0-3 scurt cu RB Leipzig, cu Dani Olmo strălucitor, autor al unui hattrick.

Joshua Kimmich, seară de coșmar în Supercupa Germaniei. Foto EPA EFE

Spaniolul și-a început recitalul în minutul 3, apoi a mărit avantajul oaspeților pe finalul primei reprize. În fața unui Bayern Munchen debusolat, Dani Olmo a dat lovitura în minutul 68, când transformat un penalty obținut după ce fundașul Noussair Mazraoui a comis un henț în interiorul careului.

Atacantul englez Harry Kane, adus chiar sâmbătă de la Tottenham Hotspur în schimbul a 110 milioane de euro, a debutat în tricoul bavarezilor. Britanicul a fost trimis în teren pe minutul 63, în locul francezului Mathys Tel, însă nu s-a remarcat cu nimic.