„Don Carlo“, uriaş: Ancelotti a stabilit încă un record după calificarea Realului în finala Ligii Campionilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Carlo Ancelotti, un palmares fabulos

La o săptămână după ce a devenit primul antrenor din istorie care a câştigat titlul în principalele cinci campionate ale Europei (Premier League, Bundesliga, Serie A, Ligue 1 şi La Liga), tehnicianul de 62 de ani a mai bifat o performanţă remarcabilă.

Carlo Ancelotti e ca vinul! Cu cât îmbătrâneşte, cu atât devine mai bun! 

Adevărul a scris aici despre CV-ul stelar al italianului la nivelul campionatelor interne. Acum, odată cu calificarea ireală a Realului în finala Ligii Campionilor, „Don Carlo“ i-a pus, din nou, pe statisticieni la treabă!

Concret, Ancelotti e primul antrenor din lume care ajunge în cinci finale de Liga Campionilor, după cum se poate vedea mai jos:

*2003: Juventus – AC Milan (0-0, 2-3 după loviturile de departajare)

*2005: AC Milan – Liverpool 3-3 după prelungiri (2-3 după loviturile de departajare)

*2007: AC Milan – Liverpool 2-1

*2014: Real Madrid – Atletico Madrid 1-1 (4-1 după prelungiri)

*2022: Real Madrid – Liverpool, 28 mai, Paris

Dintre aceste finale, Ancelotti le-a câştigat pe cele din 2003, 2007 şi 2014.

În clasamentul antrenorilor cu cele mai multe finale de Ligi ale Campionilor, Ancelotti stă acum singur în fruntea ierarhiei:

1. Carlo Ancelotti – 5 finale

2. Marcelo Lippi – 4 finale (1996, 1997, 1998 şi 2003, toate cu Juventus, şi un singur trofeu, cel din 1996)

3. Sir Alex Ferguson – 4 finale (1999, 2008, 2009 şi 2011 cu Manchester United şi două trofee, cele din 1999 şi 2008)

4. Jurgen Klopp – 4 finale (2013, 2018, 2019 şi 2022 şi, deocamdată, un singur trofeu, cel din 2019 cu Liverpool)

5. Josep Guardiola – 3 finale (2009 şi 2011 cu Barcelona, când a şi câştigat trofeul de fiecare dată, şi 2021, cu Manchester City, când a pierdut trofeul în faţa celor de la Chelsea)

Ancelotti poate deveni unic şi într-un alt clasament

Seria recordurilor stabilite de Carlo Ancelotti poate continua, în acest sezon. Pentru că, dacă va câştiga finala Ligii Campionilor din data de 28 mai, în faţa celor de la Liverpool, italianul va deveni singurul tehnician din istorie cu patru trofee în cea mai tare competiţie intercluburi din lume. Şi îi va depăşi pe:

*Zinedine Zidane – Trei trofee (2016, 2017, 2018, toate cu Real Madrid)

*Bob Paisley – Trei trofee (1977, 1978, 1981, toate cu Liverpool)

Mai multe pentru tine:
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Oana Ioniță, moment de sinceritate. Cine e bărbatul căsătorit din showbiz pe care îl admiră: „Îmi plac oamenii frumoși”
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Destinul tragic al prințesei Ioana Cantacuzino și vila „23 August” din Călimănești. Castelul a ajuns o ruină istorică
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%