Radu Gabrea lansează documentarul „Evrei de vânzare”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Radu Gabrea documentează unul dintre episoadele „comerţului cu evrei” din perioada comunistă

După docu-drama despre sfârşitul Ceauşeştilor, „Trei zile până la Crăciun”, regizorul Radu Gabrea lansează un documentar despre o tranzacţie pe care Securitatea şi statul Israel au încheiat-o în timpul comunismului, pentru a permite anumitor evrei să plece din ţară.

Documentarul „Evrei de vânzare” se va lansa oficial vineri, 18 ianuarie, de la ora 19:00, la Sala Union a Cinematecii Române, singurul cinematograf în care poate fi văzut filmul, în Bucureşti. După proiecţie, regizorul Radu Gabrea va sta de vorbă cu publicul.

Potrivit sinopsisului, filmul documentează un episod din faimosul comerţ cu fiinţe umane pe care statul comunist l-a practicat decenii la rând, în special cu Germania şi Israel.

„În 1974, un pasager român cu paşaport diplomatic s-a îmbarcat pe aeroportul din Zürich într-un avion cu destinaţia Bucureşti. Zborul a decurs fără evenimente. Însă, odată ajuns la Bucureşti, diplomatul a realizat cu groază că una dintre valize – primită de la o veche cunoştinţă, cu puţin timp înaintea plecării – îi lipsea.

Diplomatul era generalul M., şef de divizie la Direcţia Generală de Informaţii Externe, ramura de spionaj a temutei Securităţi. Iar cunoştinţa care îi dăduse valiza era Shaike Dan, consilier de rang înalt al mai multor prim-miniştri israelieni şi unul dintre cei mai respectaţi agenţi ai sistemului de informaţii externe al Israelului. Valiza conţinea un milion de dolari, bani daţi lui M. pentru a permite ca un anumit număr de evrei să emigreze în Israel”.

Emigrat în anii 70 în Germania şi întors în ţară în anii 90, Radu Gabrea a regizat numeroase filme care au ca subiect viaţa evreilor şi a saşilor din Transilvania. Cele mai recente lungmetraje de ficţiune sunt „Cocoşul decapitat”, „Călătoria lui Gruber” şi „Mănuşi roşii”. Două dintre filmele sale, debutul „Prea mic pentru un război atât de mare” şi „Dincolo de nisipuri”, au fost selecţionate la Festivalul de la Cannes.

Mai multe pentru tine:
Transformă-ți cafeaua: Top 7 râșnițe de cafea 2026 – Cum să alegi modelul perfect pentru aromă intensă și prospețime garantată
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate
„Supa penicilină”, preparatul care îți întărește sistemul imunitar. Italienii o adoră!
Vacanță ca în filme pentru Corina Caragea. Țara care a lăsat‑o fără cuvinte: „Este de neimaginat”
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Prima soție a lui Călin Georgescu rupe tăcerea, după 20 de ani de la divorț. Daniela a avut o căsnicie de calvar. Candidatul la prezidențiale își bătea soția: „Devine periculos să spun ceva”
Top 7 mașini de spălat vase compacte 2026: Ghid expert + oferte eMAG pentru bucătării mici și economie de energie, apă, timp și bani
Frumoasa brunetă a pozat GOALĂ. Dakota Johnson, senzațională și senzuală în cea mai recentă campanie Calvin Klein
Cele mai bune mașini de spălat vase independente 2026 – top 7 modele, cu recenzii excelente și preț avantajos. Economisește timp și energie
Daciana Sârbu vorbește deschis despre relația cu Alex Ghionea, iubitul cu 22 de ani mai tânăr: „Mi-am asumat mereu că voi fi judecată” VIDEO
Cea mai bună mașină de spălat vase încorporabilă 2026 – Top 3 recomandări + alternative silențioase, eficiente și smart pentru bucătării moderne