Lider marcant al PNL, despre liste comune cu PSD la alegerile parlamentare 2024. „Cred că ar fi o eroare”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Vicepreședintele PNL Gigel Știrbu a declarat, marți, 11 iunie 2024, într-o conferință de presă susținută la Slatina, că „ar fi o eroare” participarea PNL la alegerile parlamentare 2024 pe liste comune cu PSD, subliniind că este o părere personală și că decizia va fi luată în forurile de conducere.

Gigle Știrbu, vicepreședinte PNL, în conferință de presă la Slatina FOTO: A.M.

Deputatul Gigel Știrbu, care conduce din toamna anului trecut filiala județeană Olt a PNL, a spus că nu crede că vor fi liste comune PSD-PNL la alegerile parlamentare de peste câteva luni și, chiar mai mult, că „ar fi o eroare” o astfel de decizie.

Nu cred că vor fi liste comune și cred că ar fi o eroare să se întâmple acest lucru, pentru că în politică s-a demonstrat că 1 plus 1 de multe ori nu fac 2, s-ar putea să facă chiar 1,5, dacă nu 1. Eu cred că cele două partide au un electorat diferit și cred că ar trebui să își maximizeze șansele și să candideze pe liste separate. Este doar o părere personală, am răspuns la întrebarea dumneavoastră. Este strict o părere personală. Cu siguranță decizia aparține conducerilor celor două partide, o vom valida, dacă va fi luată, în cadrul forurilor de conducere, dar până atunci, din punct de vedere strict personal, cred că pentru maximizarea șanselor ar trebui ca cele două partide să aibă liste separate”, a spus Știrbu.

Șeful PNL Olt a apreciat că listele comune ar dezavantaja și organizația județeană PNL.

PNL și PSD nu au făcut niciun fel de alianță în județul Olt. Mai mult, cu câteva luni înainte de alegerile locale, PSD Olt a racolat o bună parte dintre primarii în funcție ai PNL, cei mai mulți dintre cei care au făcut trecerea la PSD fiind reconfirmați în funcție prin vot. Cu toate acestea, PNL Olt a reușit să obțină 14 primării, cea mai mare victorie, istorică, a numit-o președintele PNL Olt Gigel Știrbu, fiind cea de la Slatina, unde mandatul a fost câștigat de Mario De Mezzo, candidatul PSD Emil Moț fiind nevoit să plece acasă după două mandate.

PNL și PSD au candidat pe liste comune la alegerile europarlamentare 2024 de duminică, 9 iunie 2024, scorul fiind unul foarte bun, 48,7%, care le asigură celor două formațiuni politice, în total, 19 eurodeputați.

Mai multe pentru tine:
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews