Jumătate dintre români consideră că situaţia economică este mai degrabă bună

0
Publicat:

Jumătate dintre români consideră că situaţia economică actuală din regiunea lor este mai degrabă bună, în timp ce 13% sunt de părere că este foarte proastă, conform unui Eurobarometru al CE.

Jumătate dintre români consideră că situaţia economică este mai degrabă bună

Potrivit sursei citate, 7% dintre români consideră că situaţia economică este foarte bună, procente peste medie fiind înregistrate în regiunile Bucureşti-Ilfov (13%), Vest (11%), Nord-Vest (10%) şi Centru (9%).

Procentul cel mai mare al românilor în opinia cărora situaţia economică este foarte proastă s-a înregistrat în regiunile Nord-Est (20%), Sud-Vest Oltenia (18%) şi Sud-Est (15%).

Procentul cel mai mare al românilor în opinia cărora situaţia economică este foarte proastă s-a înregistrat în regiunile Nord-Est (20%), Sud-Vest Oltenia (18%) şi Sud-Est (15%).

La nivelul UE, 10% dintre cetăţeni au răspuns că situaţia economică în regiunile lor este foarte bună, 55% mai degrabă bună, 25% mai degrabă proastă şi 7% foarte proastă.

În ceea ce priveşte calitatea vieţii, 58% dintre români sunt de părere că este mai degrabă bună, 20% mai degrabă proastă, 11% foarte bună şi 10% foarte proastă. Calitatea vieţii este considerată foarte bună de 16% dintre românii din regiunea Nord-Vest şi din regiunea Vest, de 15% din regiunea Centru şi de 14% din regiunea Sud-Vest Oltenia. Cei mai mulţi români care consideră că este foarte proastă sunt din regiunile Sud - Est şi Nord - Est, câte 15%, şi Sud-Vest Oltenia- 14%.

Calitatea vieţii este considerată foarte bună de 20% dintre cetăţenii UE, mai degrabă bună de 62% şi mai degrabă proastă de 13%.

Cele mai importante probleme cu care se confruntă regiunea sunt în opinia românilor costul de trai (40%), sănătatea (38%), situaţia economică şi şomajul (30%) şi sistemul educaţional (24%). La nivelul UE, principalele probleme sunt costul de trai (31% dintre răspunsuri), sănătatea (26%), situaţia economică şi şomajul (26%) şi locuinţele (20%).

Întrebaţi cât de probabil este să voteze la alegerile europarlamentare din iunie 2024, 53% dintre români au răspuns că foarte probabil, 22% destul de probabil, 10% destul de improbabil şi 14% foarte improbabil. La nivelul UE răspunsurile au fost: 57% foarte probabil, 20% destul de probabil, 10% destul de improbabil şi 10% foarte improbabil.

Cei mai mulţi români care consideră că este foarte probabil să voteze sunt din regiunile Bucureşti - Ilfov (56%), Nord-Est (55%) şi Sud-Est (55%). Procentul cel mai mare al celor care au răspuns că e foarte improbabil s-a înregistrat în regiunile Sud-Vest Oltenia (16%), Vest (15%) şi Bucureşti - Ilfov (15%).

Mai multe pentru tine:
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Kate Middleton, mesaj emoționant despre lupta cu cancerul: „Sunt momente de frică și oboseală”. Ce le-a transmis celor diagnosticați cu această boală
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Cum pregătește Elwira Petre prăjitura tiramisu pentru copii. Cu ce înlocuiește cafeaua din desert
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”