CFR Marfă: Cererea de intrare în insolvenţă este ilegală

0
Publicat:
Ultima actualizare:
CFR Marfă susţine că cererea de intrare în insolvenţă este ilegală

Compania CFR Marfă a anunţat că cererea de insolvenţă solicitată de o firmă de avocatură, pentru o sumă neachitată de 100.000 de euro, este ilegală.

Reprezentanţii CFR Marfă  spun că firma creditoare nu avea dreptul să cedeze creanţa fără acordul companiei de stat.

Miercuri, Cabinetul de avocatură Nichita Vlad, cu sediul în Ploieşti, a înaintat o cerere Tribunalului Bucureşti de intrare în insolvenţă a CFR Marfă pentru o sumă neachitată de 456.081 lei (circa 100.000 de euro), potrivit News.ro.

„CFR Marfă are încheiat un Contract de reparaţii periodice pentru vagoane de marfă cu firma creditoare şi, în conformitate cu prevederile acestui Contract, societatea reparatoare trebuie să ceară acordul CFR Marfă pentru cesionarea drepturilor şi obligaţiilor care decurg din contract” arată CFR Marfă într-un comunicat.

Compania mai spune că facturile cesionate de firma creditoare către cabinetul de avocatură nu depăşesc termenul de scadenţă.

Cabinetul de avocatură care a cerut insolvenţa CFR Marfă susţine că a cumpărat creanţa către CFR Marfă de la un partener al societăţii de stat, Carmensimi. Creanaţa ar proveni din facturi neachitate emise în perioada noiembrie-decembrie 2015, mai transmite News.ro. 

CFR Marfă este cel mai mare transportator feroviar de marfă din România, principalul său concrent fiind grupul GFR, controlat de omul de afaceri Gruia Stoica. Societatea de stat se confruntă cu probleme financiare, în condiţiile în care a înregistrat pierderi în ultimii ani. La finalul anului trecut, CFR Marfă avea datorii totale de circa 500 de milioane de lei.

Mai multe pentru tine:
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Violențe la protestul anti-imigrație din Haga. Manifestanții au atacat poliția și au incendiat mașini. Jandarmii au ripostat cu tunuri cu apă și gaze
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Întrebat ce a mâncat la dineul de stat, Donald Trump a răspuns abrupt: ”Ce naiba ne-au servit ei acolo”. Cum s-a simțit în UK
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!