Wozniacki e campioana campioanelor: Tot ce trebuie să ştii despre adversara lui Halep în finala de la Melbourne

0

Simona Halep e favorită în finala de sâmbătă (ora 10.30, Eurosport), însă adversara ei, Caroline Wozniacki (2 WTA) e o sportivă în mare formă. Şi nu doar în acest început de an.

Daneza de 27 de ani deţine 27 de titluri WTA şi, în 2017, a câştigat Turneul Campioanelor în Singapore.

Atunci, aflată în aceeaşi grupă cu Halep, Wozniacki a câştigat meciul direct, scor 6-0, 6-2. Caroline a avut până acum un total de 67 de săptămâni pe primul loc mondial, deţinând fotoliul de lider timp de 49 de săptămâni la rând.

Coşmarul din 2011

Joi, în semifinala cu Mertens, Wozniacki părea în controlul partidei, conducând cu 6-3 şi 5-4 în setul doi. La acest scor, ea a servit pentru închiderea jocului şi s-a dus la 30-0. Apoi însă, a pierdut patru puncte la rând şi game-ul. Apoi, Mertens a condus cu 6-5 în setul doi, scor la care Wozniacki a salvat două mingi de set. Într-un final, a doua jucătoare a lumii s-a impus cu 7-6 în tie-break.

Partida a adus însă aminte de un duel de coşmar pentru Wozniacki, tot în semifinalele de la Australian Open, în 2011. Atunci, daneza a avut minge de meci în partida cu Na Li, însă a fost învinsă cu 6-3, 5-7, 3-6.

Indiferent de ce se va întâmpla în finală, pot să spun că am dat tot ce aveam mai bun aici şi am avut două săptămâni minunate. Caroline Wozniacki locul 2 WTA

Halep – Wozniacki, scor 2-4 în meciurile directe