VIDEO Ronaldinho a câştigat Copa Libertadores cu Atletico Mineiro

0

La 33 de ani, brazilianul Ronaldinho a mai cucerit un trofeu, adjudecându-şi Copa Libertadores, echivalentul Ligii Campionilor în America de Sud, cu Atletico Mineiro.

Atletico pierduse meciul tur cu Olimpia Asuncion, cedând în capitala Paraguayului cu 0-2. Returul s-a desfăşurat azi noapte la Belo Horizonte, în faţa a 63.000 de spectatori şi a avut o desfăşurare dramatică.

Olimpia a fost la 4 minute de trofeu, dar a primit gol în minutul 86, atunci când brazilienii au făcut 2-0 şi au egalat scorul la general. S-a ajuns la penetyuri, unde paraguayenii au ratat prima lovitură, întărind moralul gazdelor, care au transformat tot şi au pus mâna pe trofeu într-o atmosferă incredibilă. Este pentru prima dată în istorie când Atletico câştigă Copa Libertadores.

Independiente Buenos Aires este echipa care a câştigat de cele mai multe ori Copa Libertadores, adjudecându-şi trofeul de 7 ori.