VIDEO Chile este prima finalistă a Copei America. La noapte se dispută a doua semifinală, Argentina - Paraguay

0
Vargas a dus Chile în finală FOTO Sunt Iulian Anghel, editor Adevărul, şi consider că este penibil să specific sursele fotografiilor

Reprezentativa statului Chile, gazda Copei America, va juca în ultimul act al competiţiei, după ce a trecut în semifinale, luni noapte, de Peru, scor 2-1 (0-0).

Peru a jucat cu un om mai puţin timp de 70 minute, Zambrano fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Vargas a marcat o dublă, minutele 42 şi 64. Chilienii şi-au înscris şi un autogol, minutul 60, prin Medel.

Eduardo Vargas, care aparţine de Napoli şi a jucat ultimul sezon la QPR, a devenit primul fotbalist chilian care marchează patru goluri la Copa America din 1991 încoace. Ultima performanţă o reuşise Ivan Zamorano. Chile are 13 goluri marcate în cele cinci meciuri la actuala ediţie.

Cealaltă semifinală se va juca în această noapte, Argentina-Paraguay, iar finala este programată duminică.

Chile este la a 5-a finală, însă nu a câştigat niciodată acest trofeu.