Turneul de la Rio de Janeiro: Sorana Cîrstea, prima victorie după şapte luni! Andreea Mitu a pierdut

0
Sorana Cîrstea şi Andreea Mitu FOTO Mediafax

Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan au depăşit primul tur al turneului de tenis de la Rio de Janeiro. Este primul succes al Soranei într-un turneu WTA după o pauză de 7 luni.

Sorana Cîrstea încearcă să revină la forma de altădată, iar primul pas a fost făcut la turneul de la Rio de Janeiro. Aflată acum pe locul 190 WTA, Sorana a întrecut-o în două seturi pe, scor 6-2, 6-1, pe Beatriz Haddad Maia, jucătoare din Brazilia clasată pe locul 228.

A fost primul succes al Soranei pe tabloul principal al unui turneu WTA după mai bine de şapte luni, de la competiţia de la Bucureşti. Ea o va întâlni în turul următor pe Polona Hercog, din Slovenia, locul 83 WTA.

În turul doi a acces şi Ana Bogdan, locul 160 WTA, tot după o victorie cu o tenismenă din Brazilia - 6-2, 6-3 cu Gabriela Ce.

În schimb, Andreea Mitu a pierdut fără drept de apel meciul cu Shelby Rogers, din SUA, 6-2, 6-2 în favoarea jucătoarei de pe locul 131.