Torje a fost eliminat într-un meci în care s-a consemnat un gest de mare fair play

0

Gabriel Torje, a fost eliminat la meciul câştigat, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Kasimpaşa, în etapa a XXIV-a a campionatului Turciei.

Torje, titular la gazde, a primit un cartonaş galben în minutul 43 şi pe al doilea în minutul 88, fiind eliminat astfel pentru cumul.

Celălalt român de la Konyaspor, Ciprian Marica, a intrat pe teren în minutul 65, în locul lui Hasan Kabze.

Golurile au fost marcate de Hasan Kabze '20, 40 (penalti) petru gazde, respectiv Donk '19 pentru oaspeţi.

La partida de la Konya s-a înregistrat un moment inedit. După o accidentare a lui Babel de la Kasimpaşa, Hasan Kabze a lăsat mingea în apropierea suprafeţei de pedeapsă. Ryan Donk, de la Kasimpaşa, a preluat mingea şi a trimis-o în poartă. Tehnicianul echipei Kasimpaşa, Şota Arveladze, le-a indicat jucătorilor săi să nu intervină la minge după reluarea jocului. Astfel, Hasan Kabze a plecat singur de la mijlocul terenului şi a trimis mingea în poarta oaspeţilor.