Halep, în turul 3 la Indian Wells. A pierdut rapid primul set, apoi a spulberat-o pe rusoaica Gavrilova

0

Simona Halep, locul 3 WTA, a câştigat primul său meci în acest an la Indian Wells, în faţa rusoaicei Daria Gavrilova (locul 106 WTA), după ce a pierdut primul set în 34 de minute, dar a revenit apoi şi le-a tranşat pe următoarele două fără emoţii.

Într-o săptămână dificilă pentru familia sa, Halep, intrată direct în turul 2 la Indian Wells, a început prost partida cu Gavrilova, a pierdut primul set foarte repede, scor 2-6, dar s-a impus în celelelate două, scor 6-1, 6-2, la capătul unei partide care s-a întins pe o oră şi 51 de minute de joc.

A fost primul meci pentru Simona Halep din 21 februarie, după trofeul câştigat la Dubai. De atunci, constănţeanca a avut o perioadă de pauză, din cauza unor probleme medicale.

În turul următor, Halep va juca împotriva învingătoarei dintre Sam Vickery (SUA, 152 WTA) şi Varvara Lepcenko (31 WTA), o americancă născută în Uzbekistan.

„Am fost cam tensionată în primul set şi nici nu am făcut cel mai bun joc al meu. În setul al doilea am încercat să fiu mai relaxată şi să lupt pentru fiecare minge. Am reuşit să câştig în cele din urmă acest meci greu. Sper să câştig cât mai multe titluri, dar nu e deloc uşor”, a declarat după meci Simona Halep.

Prin accederea în turul trei, Halep a primit un cec în valoare de 31.670 de dolari şi 65 de puncte WTA.

LIVETEXT HALEP - GAVRILOVA 2-6, 6-1, 6-2

SETUL 3

6-2 Game, set, meci Halep

5-2 Halep e la un game de victorie

4-2 Game câştigat de Gavrilova

4-1 Halep e tot mai aproape de câştigarea primului său meci din acest an la Indian Wells

6-1 Românca e pe val şi tranşează setul 2

5-1 Simona câştigă al patrulea game consecutiv în set şi e la un singur pas de a egala situaţia la seturi

4-1 Halep dă semne de revenire. Reuşeşte un break, după un game lung, întins pe câteva minute

2-6. Halep pierde primul set în doar 34 de minute

2-5 Început prost de meci pentru Halep, care pare afectată de căldura din California. Rusoaica are patru gameuri consecutive câştigate

0-0. Gavrilova serveşte prima

Halep intră direct în turul 2 al turneului din categoria Premier Mandatory, ca valoare imediat după cele de Mare Şlem, în timp ce Gavrilova a trecut în primul tur de Silvia Soler-Espinosa (Spania), scor 6-3, 6-4. Halep şi Gavrilova sunt la prima întâlnire din carieră.

Este primul meci pentru Simona Halep din 21 februarie, după trofeul câştigat la Dubai. De atunci, constănţeanca a luat o perioadă de pauză, din cauza unor probleme medicale.

Partida care se dispută pe terenul 2 de la Indian Wells va începe imediat după meciul dintre Donald Young (SUA) şi Pablo Carreno-Busta (Spania), primul meci al zilei pe această arenă.

Sâmbătă dimineaţă vor mai juca la Indian Wells şi Monica Niculescu, în jurul orei 04.00, tot în turul 2, iar de la aceeaşi oră Victor Hănescu îl va întâlni pe rusul Mihail Iujnîi, în primul tur la Indian Wells.

Citeşte şi

Meciul cu Niculescu, cel mai dificil din ultimii ani pentru Serena. De ce a vorbit americanca despre Nelson Mandela