Surpriză de proporţii la Roland Garros. O jucătoare de 19 ani dă lovitura şi ajunge în semifinale, după ce a eliminat un fost număr 1 mondial

0

Primele două sferturi de finală de pe tabloul feminin de la Roland Garros au oferit rezultate surprinzătoare, între care unul chiar bombă.

Letona Jelena Ostapenko, în vârstă de 19 ani, locul 44 WTA, a trecut de daneza Caroline Wozniacki, fost lider WTA, după un meci în trei seturi. Ostapenko s-a impus cu 4-6, 6-2, 6-2, într-o partidă întreruptă de două ori de ploaie. Schimbarea vremii a fost în favoarea Jelenei, care a revenit puternic în joc după ce a încetat ploaia.

Şi cea de-a doua partidă de azi a adus un deznodământ surpriză. Elveţianca Timea Basczinky (31 WTA) a trecut de favorita gazdelor Kristina Mladenovici (14 WTA) cu 6-4, 6-4.

Timea Basczinsky o va întâlni pe Jelena Ostapenko în prima semifinală de la Roland Garros.

Mâine sunt programate celelalte două meciuri din sferturi: Simona Halep vs Elina Svitolina şi Karolina Pliskova vs Carlolina Garcia.