Rugby: Georgia a trecut cu tăvălugul peste România, record negativ pentru "stejari"

0

La Tbilisi, naţionala de rugby a României a pierdut categoric disputa cu Georgia, înregistrându-se cea mai mare diferenţă de scor din istoria meciurilor cu gruzinii.

În finala Cupei Europeane a Naţiunilor şi cu trofeul Antim Ivireanul pe masă, Georgia a demonstrat că rămâne cu o clasă peste selecţionata României.

Naţionala gruzină s-a impus cu 38-9, diferenţa de 29 de puncte fiind cea mai mare înregistrată vreodată în istoria confruntărilor dintre cele două selecţionate.

Cu multe greşeli, în special la repunerile de la margine, tricolorii n-au avut nicio şansă în faţa selecţionatei conduse din teren de "mamutul" Mamuka Gorgodze.

Punctele României au fost realizate de Vlaicu prin trei lovituri de penalitate.

Pentru Georgia au punctat Peikrişvili - 2 eseuri, Kvirikaşvili - 3 transformări, Todua, Pruidze, Nemsadze şi Bregvadze, toţi câte un eseu, şi Malaghuradze - o transformare.

Georgia s-a impus în Cupa Europeană a Naţiunilor reuuşind să câştige toate partidele, în timp ce România a încheiat pe locul secund.