Roland Garros: Maria Şarapova şi Eugenie Bouchard se vor întâlni în prima semifinală a French Open

0
Maria Şarapova FOTO AFP

Condusă cu 1-0 la seturi, Maria Şarapova a revenit şi a câştigat meciul cu Garbine Muguruza, din sferturile de finală ale turneului de la Paris.

Gabrine Muguruza, jucătoarea care a eliminat-o pe Serena Williams, a părut capabilă de a furniza o nouă surpriză uriaşă, după ce a câştigat primul set al meciului cu Maria Şarapova. Dar rusoaica a revenit şi se anunţă a fi favorita turneului din capitala Franţei, chiar dacă este poziţionată mai slab decât Simona Halep în clasamentul WTA. Scor final: Şarapova - Muguruza 1-6, 7-5, 6-1.

În semifinală, Şarapova o va întâlni pe Eugenie Bouchard. Tenismena din Canada a bătut-o în trei seturi pe Carla Suarez Navarro (Spania), scor  7-6, 2-6, 7-5.

A doua semifinală se va stabili mâine, în urma meciurilor Halep - Kuzneţova şi Errani - Petkovici. Partidele încep de la ora 15.00 (Eurosport 1 şi 2).