Real Madrid - Betis Sevilla 3-1, Barcelona - Levante 1-0. Distanţa dintre ce două rivale rămâne de 13 puncte

0
Madrilenii sunt în formă şi aşteaptă meciul cu Dortmund

Real Madrid a reuşit să învingă cu 3-1 pe Betis Sevilla, ocupanta locului 7 în Primera Division, după un meci în care n-a avut emoţii.

Pentru echipa lui Jose Mourinho au marcat Mesut Ozil (2) şi benzema, în vreme ce la oaspeţi a punctat Molina.La real a debutat brazilianul Casimiro, un mijlocaş de 21 de ani, readus în această iarnă de la Sao Paolo. Cristiano Ronaldo n-a reuşit să marcheze, dar a primit un cartonaş galben.

Dacă Real s-a impus destul de lejer, Barcelona a a avut ceva probleme cu Levante (locul 12) şi s-a impus abia pe final, prin golul lui Fabregas din minutul 82. A fost doar 1-0 şi pentru că Barcelona a ratat un penalty, prin David Villa, dictat totuşi cu uşurinţă de arbitru. La catalani au lispit mulţi titulari, Messi, Pique, Puyol, Alba, Busquens, Xavi, Alexis Sanchez (ultimii doi intraţi în repriza secundă), dar a evoluat ca titular, după mai bine de un an francezul Eric Abidal

Distanţa dintre Barcelona şi Real Madid rămâne de 13 puncte, cu 6 etape înainte de finalul sezonului.